"ЛУКОЙЛ" РЕСПУБЛИКА ШОШИЛИНЧ ТИББИЙ ЁРДАМ ИЛМИЙ МАРКАЗИ БУХОРО ФИЛИАЛИГА ТИББИЙ КИСЛОРОД СТАНЦИЯСИ СОВҒА ҚИЛДИ
• "ЛУКОЙЛ" РЕСПУБЛИКА ШОШИЛИНЧ ТИББИЙ ЁРДАМ ИЛМИЙ МАРКАЗИ БУХОРО ФИЛИАЛИГА ТИББИЙ КИСЛОРОД СТАНЦИЯСИ СОВҒА ҚИЛДИ
Янги йил – бу шундай бир вақтки, унда сиз кимнидир орзусини амалга оширишга ҳаракат қилишингиз, энг хайрли ишларни қилишингиз, одамларга совғалар беришингиз ва ғамхўрлик қилишингиз керак.
Республика Шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг (РШТЁИМ) Бухоро вилоят филиалига тиббий кислород станцияси эса ЛУКОЙЛнинг Бухоро аҳолисига чинакам янги йил совғаси булди. Ушбу ускунанинг республикада ўхшашлиги йўқ ва Бухоро филиали бундай тиббий ускуналарни ўрнатган биринчи шошилинч тиббий ёрдам муассасасига айланади.
РШТЁИМнинг Бухоро вилоят филиали директори профессор Маджит Кенжаевнинг таъкидлашича, кислород станцияси беморларга юқори сифатли шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш учун зарур ускунадир. Илгари, марказ доимий равишда муҳтож беморларни тиббий кислород билан мунтазам таъминлаш масаласини ҳал қилишда муайян қийинчиликларга дуч келган.
Шундай қилиб, унинг сўзларига кўра, ҳар куни марказга 200 дан ортиқ одамлар мурожаат қилади, улардан 50 га яқин киши доимий кислород билан касалхонага ётқизилишга муҳтож.
Биз ҳар куни жароҳатланган ва ҳар хил касаллиги бор одамларга шошилинч тиббий ёрдам кўрсатамиз. Тиббий кислород станцияси шошилинч беморларни тозаланган ва сифатли кислород билан таъминлаш билан боғлиқ барча муаммоларни ҳал қилади.
Бу Ўзбекистондаги бутун шошилинч ёрдам тизими учун олдинга қўйилган катта қадамдир. Биз бундай замонавий ускуналар билан республикадаги биринчи марказга айландик, бошқа шошилинч тиббий ёрдам марказларида эса у ҳали мавжуд эмас. Энди биз ўз станциямиздан фойдаланиб, учинчи томон таъминотидан воз кечиш ва реанимация ишончлилигини ошириш орқали кислородли газ аралашмаларига бўлган эҳтиёжни мустақил равишда қондиришимиз мумкин.
Шуниси эътиборга лойиқки, энди ушбу кислород станциясининг ёрдами билан қўшни ҳудудлардаги бошқа шошилинч тиббий ёрдам марказларининг эҳтиёжлари учун кислород балонлар тўлдирилади. Кўрсатилган ёрдам учун ЛУКОЙЛ компаниясига ўз миннатдорчилигимни билдирмоқчиман, чунки бизнинг марказимизни тозаланган кислород билан таъминлашга қаратилган юқори технологияли ускуналар билан жиҳозлаш Бухоро вилояти аҳолисига тиббий ёрдам сифатини янги даражага кўтаради. Хайрия ёрдами учун ЛУКОЙЛга миннатдорчилик билдирамиз.

«ЛУКОЙЛ» ПОДАРИЛ МЕДИЦИНСКУЮ КИСЛОРОДНУЮ СТАНЦИЮ БУХАРСКОМУ ФИЛИАЛУ РНЦЭМП
Кислородная станция от «ЛУКОЙЛ» позволит Бухарскому филиалу РНЦЭМП оказывать экстренную медицинскую помощь жителям Бухарской области.
Новый год — это время, когда нужно постараться осуществить чью-то мечту, сделать благое дело и подарить подарки и заботу людям. Настоящим новогодним подарком от компании «ЛУКОЙЛ» жителям Бухары стала медицинская кислородная станция в Бухарском областном филиале Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи (РНЦЭМП).
Директор Бухарского областного филиала РНЦЭМП профессор Маджит Кенжаев отметил, что кислородная станция является необходимым оборудованием для оказания качественной неотложной помощи пациентам. Ранее центр регулярно сталкивался с определенными сложностями в решении вопроса постоянной подачи медицинского кислорода для нуждающихся больных. Так, по его словам, ежедневно в центр обращаются более 200 человек, из которых около 50 нуждаются в госпитализации с постоянной подачей кислорода.
«Мы каждый день оказываем экстренную медицинскую помощь людям с травмами и заболеваниями. Медицинская кислородная станция решит все проблемы с подачей очищенного и качественного кислорода для экстренных больных. Это большой шаг вперед для всей системы экстренной помощи в Узбекистане. Мы стали первым центром в республике с таким передовым оборудованием, тогда как другие центры экстренной помощи все еще не обладают им.
Теперь, применяя собственную станцию, мы можем автономно удовлетворять потребность в кислородосодержащих газовых смесях, отказавшись от сторонних поставок и повысив надежность работы реанимации. Теперь при помощи данной кислородной станции будут заправляться кислородные баллоны для нужд других центров экстренной помощи в соседних областях.
Хочу выразить искренние слова благодарности компании „ЛУКОЙЛ“ за оказанную помощь, ведь оснащение нашего центра технологичным оборудованием подачи очищенного кислорода поднимет качество медицинской помощи населению Бухарской области на новый уровень», — отметил Маджит Кенжаев, выражая благодарность «Лукойлу» за оказанную благотворительную помощь.