МАГАТЭ 2019 ЙИЛ ЯКУНЛАРИ ҲАҚИДА: ЯНГИ УЛАНИШЛАР, ДАВОМ ЭТАЁТГАН ҚУРИЛИШЛАР ВА ФОЙДАЛАНИШГА ТОПШИРИШЛАР
• МАГАТЭ 2019 ЙИЛ ЯКУНЛАРИ ҲАҚИДА: ЯНГИ УЛАНИШЛАР, ДАВОМ ЭТАЁТГАН ҚУРИЛИШЛАР ВА ФОЙДАЛАНИШГА ТОПШИРИШЛАР
2019 йил якунига кўра жаҳонда умумий қуввати 398,9 ГВт ташкил этувчи 450 та тижорат ядро реактори фаолият кўрсатаётган бўлиб, 2018 йил охирига нисбатан уларнинг қуввати 2,5 ГВтга ошган.
Атом энергияси бўйича халқаро агентлик (МАГАТЭ)нинг маълум қилишича, 2019 йилда атом энергияси дунёда ишлаб чиқарилаётган электр энергиясининг 10 фоизини ёки барча кам углеродли электр энергиясининг учдан бир қисмини ташкил этган ва гидроэнергетикадан кейин иккинчи йирик кам углеродли электр энергияси манбаи бўлиб қолмоқда.
Дунёда ўттизта мамлакат ядро энергияси ишлаб чиқараётган бўлса, 28 та мамлакат уни ўз энергетика тизимига қўшиш учун кўриб чиқмоқда, режалаштиряпти ёки бу масала устида фаол иш олиб бормоқда. Булардан тўртта мамлакат — Бангладеш, Беларус, Туркия ва Бирлашган Араб Амирликлари — биринчи атом станцияларини қураётган бўлсалар, Беларус билан БАА бу борадаги ишларни якунлаш арафасида турибди.
МАГАТЭ глобал ядро-энергетика қувватлари борасида муносабат билдирганда, келгуси ўн йиллик янги қувватлар фойдаланишдан чиқарилаётган мавжуд реакторлар ўрнини қоплай олишига қисман боғлиқ бўлиб қолмайдими, деган масала устида тўхталади.
Қуйи тахминларга кўра, 2030 йилгача соф ўрнатилган ядро қувватлари доимий тарзда камайиб боради, кейин эса 2050 йилгача ҳозиргидан 6 фоиз паст даражагача, яъни 371 ГВт гача тиклананади. Баланд тахминларга кўра, ҳозирги даражадан 25 фоизга, яъни 2030 йилга бориб 496 ГВт, 2050 йилга бориб эса 80 фоизга - 715 ГВтга ўсади. Амалдаги ядро қувватларининг улуши дунё энергетика қувватининг қарийб 3 фоизини, аср ўрталарига бориб эса бугунги 5,5 фоиз билан таққослаганда 5 фоизини ташкил этади.
2019 йилда тармоққа бешта янги ядро энергия реактори уланди. Булар Шин-Кори-4 (1 340 МВт, Корея), Нововоронеж 2-2 (1 114 МВт, Россия), Тайшань-2 (1 660 МВт, Хитой), Танцзян-6 (1 000 МВт, Хитой) ва «Академик Ломоносов» сузувчи атом энергия блокларидир (32 МВт, Россия).
МАГАТЭ маълум қилишича, 3 та энергия блокларини қуриш бошланган бўлиб, булар Курск 2-2 (1 115 МВт, Россия), Бушер-2 (915 МВт, Эрон) ва Чжанчжоу-1 (1 126 МВт, Хитой)дир.
Саккизта станция — Билибино-1 (фойдаланиш давомийлиги 46 йил, Россия), Генкай-2 (фойдаланиш давомийлиги 45 йил, Япония), Пилигрим-1 (фойдаланиш давомийлиги 48 йил) ва Три-Майл-Айленд-1 (фойдаланиш муддати 46 йил, иккаласи ҳам АҚШ), Чиншан-2 (фойдаланиш муддати
43 йил, Тайван), Мюлеберг (фойдаланиш муддати 49 йил, Швейцария), Филипсбург-2 (фойдаланиш муддати 40 йил, Германия) ва Рингхалс-2 (фойдаланиш муддати 44 йил, Швеция)нинг фойдаланиш муддати тугагани сабабли уларнинг тўлиқ тўхтатилиши кузатилди.

IAEA ON THE RESULTS OF 2019: NEW CONNECTIONS, ONGOING CONSTRUCTION AND DECOMMISSIONING
The International Atomic Energy Agency (IAEA) has reported its latest data on the nuclear industry. Its statistics include global installed energy capacity and the nuclear sector’s contribution to the global energy mix.
At the end of 2019 there were 450 commercial nuclear reactors operating globally, total installed capacity of 398.9 GW, an increase of 2.5 GW on 2018.
In 2019, nuclear power generated c. 10% of the world's electricity, and almost one-third of all low-carbon electricity. Nuclear will remain the second largest source of low-carbon electricity after hydropower.
Thirty countries have produced nuclear energy, and 28 have considered, planned or actively worked to incorporate it into their energy structure. Four of these countries (Bangladesh, Belarus, Turkey and the United Arab Emirates) are building their first nuclear power plants, with plants in Belarus and the UAE nearly approaching the final stage.
The IAEA's forecasts for future global nuclear power capacity are affected by whether significant new capacity can compensate for decommissioned reactors.
The IAEA’s forecasts include ‘low’ and ‘high’ ranges. In the lower range, the IAEA anticipates net installed nuclear capacity reducing up to 2030, and then rising again to 371 GW by 2050 -- 6% below today's level. In the higher range, forecast capacity will increase by 25% on current levels -- to 496 GW by 2030 and by 80% -- to 715 GW by 2050.
Nuclear’s contribution to total global electricity capacity in the world is forecast to be between 3%-5% by 2050, compared to 5.5% today.
In 2019, five new nuclear power reactors were connected to the grid. These were Shin-Kori-4 (1,340 MW, South Korea), Novovoronezh 2-2 (1,114 MW, Russia), Taishan-2 (1,660 MW, China), Tanjian-6 (1,000 MW, China) and the floating nuclear power unit Akademik Lomonosov (32 MW, Russia).
The IAEA reported that construction of three power units was started at Kursk 2-2 (1,115 MW, Russia), Bushehr-2 (915 MW, Iran) and Zhangzhou-1 (1,126 MW. China).
There were eight full shutdowns at Bilibino-1 (46 years of operation, Russia), Genkai-2 (45 years of operation, Japan), Pilgrim-1 (48 years of operation) and Three Mile Island-1 (46 years of operation, both USA), Chinshan-2 (43 years of operation, Taiwan), Muhleberg (49 years of operation, Switzerland), Philipsburg-2 (40 years of operation, Germany) and Ringhals-2 (44 years of operation, Sweden), due to the end of service life.