МАГАТЭ 2019 ЙИЛ ЯКУНЛАРИ ҲАҚИДА: ЯНГИ УЛАНИШЛАР, ДАВОМ ЭТАЁТГАН ҚУРИЛИШЛАР ВА ФОЙДАЛАНИШГА ТОПШИРИШЛАР
• МАГАТЭ 2019 ЙИЛ ЯКУНЛАРИ ҲАҚИДА: ЯНГИ УЛАНИШЛАР, ДАВОМ ЭТАЁТГАН ҚУРИЛИШЛАР ВА ФОЙДАЛАНИШГА ТОПШИРИШЛАР
2019 йил якунига кўра жаҳонда умумий қуввати 398,9 ГВт ташкил этувчи 450 та тижорат ядро реактори фаолият кўрсатаётган бўлиб, 2018 йил охирига нисбатан уларнинг қуввати 2,5 ГВтга ошган.
Атом энергияси бўйича халқаро агентлик (МАГАТЭ)нинг маълум қилишича, 2019 йилда атом энергияси дунёда ишлаб чиқарилаётган электр энергиясининг 10 фоизини ёки барча кам углеродли электр энергиясининг учдан бир қисмини ташкил этган ва гидроэнергетикадан кейин иккинчи йирик кам углеродли электр энергияси манбаи бўлиб қолмоқда.
Дунёда ўттизта мамлакат ядро энергияси ишлаб чиқараётган бўлса, 28 та мамлакат уни ўз энергетика тизимига қўшиш учун кўриб чиқмоқда, режалаштиряпти ёки бу масала устида фаол иш олиб бормоқда. Булардан тўртта мамлакат — Бангладеш, Беларус, Туркия ва Бирлашган Араб Амирликлари — биринчи атом станцияларини қураётган бўлсалар, Беларус билан БАА бу борадаги ишларни якунлаш арафасида турибди.
МАГАТЭ глобал ядро-энергетика қувватлари борасида муносабат билдирганда, келгуси ўн йиллик янги қувватлар фойдаланишдан чиқарилаётган мавжуд реакторлар ўрнини қоплай олишига қисман боғлиқ бўлиб қолмайдими, деган масала устида тўхталади.
Қуйи тахминларга кўра, 2030 йилгача соф ўрнатилган ядро қувватлари доимий тарзда камайиб боради, кейин эса 2050 йилгача ҳозиргидан 6 фоиз паст даражагача, яъни 371 ГВт гача тиклананади. Баланд тахминларга кўра, ҳозирги даражадан 25 фоизга, яъни 2030 йилга бориб 496 ГВт, 2050 йилга бориб эса 80 фоизга - 715 ГВтга ўсади. Амалдаги ядро қувватларининг улуши дунё энергетика қувватининг қарийб 3 фоизини, аср ўрталарига бориб эса бугунги 5,5 фоиз билан таққослаганда 5 фоизини ташкил этади.
2019 йилда тармоққа бешта янги ядро энергия реактори уланди. Булар Шин-Кори-4 (1 340 МВт, Корея), Нововоронеж 2-2 (1 114 МВт, Россия), Тайшань-2 (1 660 МВт, Хитой), Танцзян-6 (1 000 МВт, Хитой) ва «Академик Ломоносов» сузувчи атом энергия блокларидир (32 МВт, Россия).
МАГАТЭ маълум қилишича, 3 та энергия блокларини қуриш бошланган бўлиб, булар Курск 2-2 (1 115 МВт, Россия), Бушер-2 (915 МВт, Эрон) ва Чжанчжоу-1 (1 126 МВт, Хитой)дир.
Саккизта станция — Билибино-1 (фойдаланиш давомийлиги 46 йил, Россия), Генкай-2 (фойдаланиш давомийлиги 45 йил, Япония), Пилигрим-1 (фойдаланиш давомийлиги 48 йил) ва Три-Майл-Айленд-1 (фойдаланиш муддати 46 йил, иккаласи ҳам АҚШ), Чиншан-2 (фойдаланиш муддати
43 йил, Тайван), Мюлеберг (фойдаланиш муддати 49 йил, Швейцария), Филипсбург-2 (фойдаланиш муддати 40 йил, Германия) ва Рингхалс-2 (фойдаланиш муддати 44 йил, Швеция)нинг фойдаланиш муддати тугагани сабабли уларнинг тўлиқ тўхтатилиши кузатилди.

МАГАТЭ ОБ ИТОГАХ 2019 ГОДА: НОВЫЕ ПОДКЛЮЧЕНИЯ, ПРОДОЛЖАЮЩЕЕСЯ СТРОИТЕЛЬСТВО И ВЫВЕДЕНИЕ ИЗ ЭКСПЛУАТАЦИИ
• МАГАТЭ ОБ ИТОГАХ 2019 ГОДА: НОВЫЕ ПОДКЛЮЧЕНИЯ, ПРОДОЛЖАЮЩЕЕСЯ СТРОИТЕЛЬСТВО И ВЫВЕДЕНИЕ ИЗ ЭКСПЛУАТАЦИИ
В конце 2019 года в мире действовало 450 коммерческих ядерных реакторов, общая установленная мощность которых составляла 398,9 ГВт, что увеличился на 2,5 ГВт, чем в конце 2018 года.
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) сообщает, что в 2019 году атомная энергия вырабатывает около 10% мировой электроэнергии, или почти одну треть всей низкоуглеродной электроэнергии, и будет оставаться вторым по величине источником низкоуглеродной электроэнергии после гидроэнергетики.
Тридцать стран производили ядерную энергию, а 28 рассматривали, планировали или активно работали над ее включением в свою энергетическую структуру. Четыре страны из этого числа - Бангладеш, Беларусь, Турция и Объединенные Арабские Эмираты - строили свои первые атомные станции, при этом станции в Беларуси и ОАЭ близки к завершению.
Прогнозы МАГАТЭ в отношении глобальных ядерно-энергетических мощностей в предстоящие десятилетия частично зависят от того, могут ли значительные новые мощности компенсировать потенциально выводящиеся из эксплуатации реакторы.
В низких прогнозах до 2030 года чистая установленная ядерная мощность постепенно уменьшается, а затем восстанавливается до 371 ГВт к 2050 году, что на 6% ниже сегодняшнего уровня. В высоких прогнозах мощность возрастет на 25% по сравнению с нынешними уровнями - до 496 ГВт к 2030 году и на 80% - до 715 ГВт к 2050 году. Доля ядерных генерирующих мощностей в общем объеме электрической мощности в мире составит около 3% и около 5% в высоком случае к середине века, по сравнению с 5,5% сегодня.
В 2019 году к сети было подключено пять новых ядерных энергетических реакторов. Это были Шин-Кори-4 (1 340 МВт, Южная Корея), Нововоронеж 2-2 (1 114 МВт, Россия), Тайшань-2 (1 660 МВт, Китай), Танцзян-6 (1 000 МВт, Китай) и плавучий атомный энергоблок «Академик Ломоносов» (32 МВт, Россия).
МАГАТЭ сообщило, что было начато строительство 3-х энергоблоков в Курске 2-2 (1 115 МВт, Россия), Бушере-2 (915 МВт, Иран) и Чжанчжоу-1 (1 126 МВт. Китай).
Произошло восемь полных остановок станций в Билибино-1 (период эксплуатации 46 лет, Россия), Генкай-2 (период эксплуатации 45 лет, Япония), Пилигрим-1 (период эксплуатации 48 лет) и Три-Майл-Айленд-1 (период эксплуатации 46 лет, оба США), Чиншан-2 (период эксплуатации
43 лет, Тайвань), Мюлеберг (период эксплуатации 49 лет, Швейцария), Филипсбург-2 (период эксплуатации 40 лет, Германия) и Рингхалс-2 (период эксплуатации 44 лет, Швеция), в связи с завершением сроков эксплуатации.