ЎЗБЕКИСТОНДА IFC КЎМАГИДА ҚУЁШ ЭЛЕКТР СТАНЦИЯЛАРИНИ БАРПО ЭТИШ БЎЙИЧА ИККИНЧИ ТЕНДЕР ЎТКАЗИЛАДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида шу йилнинг 7-8 январида Халқаро молия корпорацияси ( IFC) кўмагида фотоэлектр (қуёш) электростанциялар қурилиши бўйича «Scalingsolar II» лойиҳаси доирасидаги тендер савдоларининг иккинчи босқичини ташкил этилиши муҳокама қилинди.
Учрашувда IFC номидан Жаҳон банки қошидаги Халқаро молия корпорациясининг инвестициялар бўйича бош мутахассиси Атлан Бернар иштирок этди.
Музокараларда Ўзбекистон томонидан Энергетика вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Давлат-хусусий ҳамкорлигини (ДХҲ) ривожлантириш бўйича агентлик вакиллари иштирок этди.
«Scalingsolar II» доирасида Ўзбекистоннинг Самарқанд ва Жиззах вилоятларида ҳар бирининг қуввати 200 МВт га тенг бўлган иккита фотоэлектр станцияси (ФЭС) қурилиши бўйича битта лотга тендер эълон қилиниши кутилмоқда.
Тендер савдолари 2020 йилнинг биринчи чорагида эълон қилиниши кутилмоқда.
Қўшимча тарзда шуни айтиш керакки, Ўзбекистонда IFC кўмагида халқаро тендер савдоларининг биринчи босқичи ўтказилди ва уларнинг натижалари 4 октябрда эълон қилинди. Тендер Навоий вилоятида қуввати 100 Мвт га тенг биринчи ФЭС қурилиши бўйича ўтказилган.
Ушбу лойиҳа Жаҳон банки Гуруҳига кирувчи Халқаро молиявий корпорация томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 15-17 май кунлари АҚШ га ташрифи давомида эришилган келишувларга мувофиқ амалга оширилмоқда.
Халқаро тендернинг биринчи босқичида ХХР, Жанубий Корея, Япония, Саудия Арабистони, БАА, Ҳиндистон, Жанубий Африка, Россия, Испания, Норвегия ва Франциядан 23 компания иштирок этмоқда, шундан квалификация олди танловидан 11 та компания ўтди.
5 та компания томонидан тендер таклифлари берилди: «AcwaPower» (Саудия Арабистони); «JinkoPower» ва «AljoimahEnergy&WaterConsortium» (ХХР/Саудия Арабистони); «Masdar» (БАА); «TBEA XinjianingSunoasisCoLtd» (ХХР) ва «TotalEren» (Франция).
Даъвогарларнинг техник ва тижорий таклифлари ўрганилиб, баҳолангач, тендер комиссияси томонидан халқаро тендернинг биринчи босқичи ғолиби деб «Masdar» (БАА) эълон қилинди, бунда тариф ишлаб чиқилган электрэнергиянинг 1 кВт.с учун 2,679 АҚШ центини, қурилиш муддати эса 12 ойни ташкил этади.

В УЗБЕКИСТАНЕ ПРИ ПОДДЕРЖКЕ IFC ПРОЙДЕТ ВТОРОЙ ТЕНДЕР ПО СТРОИТЕЛЬСТВУ СОЛНЕЧНЫХ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЙ
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 7-8 января т.г. совместно с Международной финансовой корпорации (IFC) состоялось обсуждение организации второго этапа тендерных торгов в рамках проекта «Scaling solar II» по строительству фотоэлектрических (солнечных) электростанций.
IFC на встрече представлял главный специалист по инвестициям Международной финансовой корпорации при Всемирном банке Атлан Бернар.
В переговорах с узбекской стороны приняли участие специалисты Министерства энергетики, Министерства финансов, Министерства инвестиций и внешней торговли и Агентства по развитию государственно-частного партнерства (ГЧП).
В рамках «Scaling solar II» ожидается объявления тендера на один лот на строительство в Самаркандской и Джизакской областях Узбекистана двух фотоэлектрических станций (ФЭС) мощностью 200 МВт каждая.
Объявление тендерных торгов ожидается в первом квартале 2020 года.
Добавим, что 2019 году в Узбекистане при поддержке IFC был проведен первый этап международных тендерных торгов, результаты которых были объявлены 4 октября. Тендер проводился на строительство первой ФЭС мощностью 100 МВт в Навойиской области.
Данный проект реализуется при участии Международной финансовой корпорации, входящей в Группу Всемирного банка, в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США 15-17 мая 2018 года.
В первом этапе международного тендера приняли участие 23 компании из КНР, Южной Кореи, Японии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Индии, Южной Африки, России, Испании, Норвегии и Франции, из которых пред-квалификационный отбор прошли 11 компаний.
Тендерные коммерческие предложения были предоставлены 5 компаниями: «Acwa Power» (Саудовская Аравия); «Jinko Power» и «Aljoimah Energy & Water Consortium» (КНР/Саудовская Аравия); «Masdar» (ОАЭ); «TBEA Xinjianing Sunoasis Co Ltd» (КНР) и «Total Eren» (Франция).
По результатам изучения и оценки технических и коммерческих предложений претендентов, тендерной комиссией победителем первого этапа международного тендера была объявлена компания «Masdar» (ОАЭ) с тарифом 2,679 центов США за 1 кВт.ч выработанной электроэнергии и сроком строительства в течение 12 месяцев.