ЎЗБЕКИСТОНДА IFC КЎМАГИДА ҚУЁШ ЭЛЕКТР СТАНЦИЯЛАРИНИ БАРПО ЭТИШ БЎЙИЧА ИККИНЧИ ТЕНДЕР ЎТКАЗИЛАДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида шу йилнинг 7-8 январида Халқаро молия корпорацияси ( IFC) кўмагида фотоэлектр (қуёш) электростанциялар қурилиши бўйича «Scalingsolar II» лойиҳаси доирасидаги тендер савдоларининг иккинчи босқичини ташкил этилиши муҳокама қилинди.
Учрашувда IFC номидан Жаҳон банки қошидаги Халқаро молия корпорациясининг инвестициялар бўйича бош мутахассиси Атлан Бернар иштирок этди.
Музокараларда Ўзбекистон томонидан Энергетика вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Давлат-хусусий ҳамкорлигини (ДХҲ) ривожлантириш бўйича агентлик вакиллари иштирок этди.
«Scalingsolar II» доирасида Ўзбекистоннинг Самарқанд ва Жиззах вилоятларида ҳар бирининг қуввати 200 МВт га тенг бўлган иккита фотоэлектр станцияси (ФЭС) қурилиши бўйича битта лотга тендер эълон қилиниши кутилмоқда.
Тендер савдолари 2020 йилнинг биринчи чорагида эълон қилиниши кутилмоқда.
Қўшимча тарзда шуни айтиш керакки, Ўзбекистонда IFC кўмагида халқаро тендер савдоларининг биринчи босқичи ўтказилди ва уларнинг натижалари 4 октябрда эълон қилинди. Тендер Навоий вилоятида қуввати 100 Мвт га тенг биринчи ФЭС қурилиши бўйича ўтказилган.
Ушбу лойиҳа Жаҳон банки Гуруҳига кирувчи Халқаро молиявий корпорация томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 15-17 май кунлари АҚШ га ташрифи давомида эришилган келишувларга мувофиқ амалга оширилмоқда.
Халқаро тендернинг биринчи босқичида ХХР, Жанубий Корея, Япония, Саудия Арабистони, БАА, Ҳиндистон, Жанубий Африка, Россия, Испания, Норвегия ва Франциядан 23 компания иштирок этмоқда, шундан квалификация олди танловидан 11 та компания ўтди.
5 та компания томонидан тендер таклифлари берилди: «AcwaPower» (Саудия Арабистони); «JinkoPower» ва «AljoimahEnergy&WaterConsortium» (ХХР/Саудия Арабистони); «Masdar» (БАА); «TBEA XinjianingSunoasisCoLtd» (ХХР) ва «TotalEren» (Франция).
Даъвогарларнинг техник ва тижорий таклифлари ўрганилиб, баҳолангач, тендер комиссияси томонидан халқаро тендернинг биринчи босқичи ғолиби деб «Masdar» (БАА) эълон қилинди, бунда тариф ишлаб чиқилган электрэнергиянинг 1 кВт.с учун 2,679 АҚШ центини, қурилиш муддати эса 12 ойни ташкил этади.

SECOND TENDER FOR CONSTRUCTION OF SOLAR POWER PLANTS TO BE HELD IN UZBEKISTAN SUPPORTED BY IFC
On 7-8 January 2020, the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan and the International Finance Corporation (IFC) discussed the organisation of the second stage of the tender within the framework of Scaling solar II project for the construction of photovoltaic (solar) power plants.
The IFC was represented by its Principal Investment Officer, Mr. Bernard Atlan.
Specialists from Uzbekistan’s Ministry of Energy, the Ministry of Finance, the Ministry of Investments and Foreign Trade and the Agency for the Development of Public-Private Partnership (PPP) also took part.
Within the framework of Scaling Solar II, an announcement of a tender for one lot for the construction of two photovoltaic plants (PV), with a capacity of 200 MW each in Samarkand and Jizzakh Regions of Uzbekistan, is expected in Q1 2020.
In 2019, the first stage of an international tender was held in Uzbekistan supported by IFC, the results of which were announced on 4 October.
The tender was held for the construction of the first 100 MW PV plant in Navoi Region.
This project is being implemented with the IFC in accordance with agreements reached during the visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States on 15-17 May 2018.
The first stage of the international tender attracted 23 companies from China, South Korea, Japan, Saudi Arabia, the UAE, India, South Africa, Russia, Spain, Norway and France, where 11 companies were pre-qualified.
Bidding proposals were submitted by five companies: Acwa Power (Saudi Arabia); Jinko Power and Aljoimah Energy & Water Consortium (China/Saudi Arabia); Masdar (UAE); TBEA Xinjianing Sunoasis Co Ltd (China) and Total Eren (France).
Based on the results of the review and evaluation of the technical and commercial proposals of the bidders, the Tender Commission declared the winner of the first stage of the international tender to be Masdar (UAE) with a tariff of 2.679 US cents per 1 kW/h of generated electricity and a construction period of 12 months.