ҚАШҚАДАРЁ ВИЛОЯТИНИНГ БАРЧА ТУМАН ВА ШАҲАР ИСТЕЪМОЛЧИЛАРИГА ЗАМОНАВИЙ ЭЛЕКТР ҲИСОБЛАГИЧЛАРНИ ЎРНАТИШ ИШЛАРИ БОШЛАНДИ
• ҚАШҚАДАРЁ ВИЛОЯТИНИНГ БАРЧА ТУМАН ВА ШАҲАР ИСТЕЪМОЛЧИЛАРИГА ЗАМОНАВИЙ ЭЛЕКТР ҲИСОБЛАГИЧЛАРНИ ЎРНАТИШ ИШЛАРИ БОШЛАНДИ
Хабар қилганимиздек, Президентимизнинг 2018 йил 23 октябрда “Электр энергетикаси тармоғини жадал ривожлантириш ва молиявий барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан, мамлакатимиз бўйлаб электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (АСКУЭ)ни жорий этиш ишлари амалга оширилмоқда.
Хусусан, “Elektron xisoblagich” масъулияти чекланган жамияти билан ҳамкорликда Қашқадарё вилоятининг барча туман ва шаҳар истеъмолчиларига ҳам замонавий электр ҳисоблагичларни ўрнатиш ишлари бошланди. Маълумот учун, Қашқадарё вилоятида 644 мингдан ортиқ истеъмолчи бўлиб, ҳозирги кунда 73 мингдан зиёд ҳисоблагич ўрнатилди. 2020 йил якунига бориб бу кўрсаткични юз фоизга етказиш кўзда тутилган.
Эслатиб ўтамиз, ҳисоблагичлар истеъмолчиларга “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ маблағлари ҳисобидан бепул ўрнатилмоқда.
Ўрнатилаётган электр ҳисоблагичнинг ишлаши, ундан фойдаланиш қоидалари ва шунга ўхшаш бошқа кўпгина маълумотларни аҳолига етказиш учун махсус видеоролик ҳамда йўриқнома тайёрланди ва Telegram каналимиз (@minenergy_uz)га жойлаштирилди.
Айни вақтда ҳисоблагичлар ўрнатишда бирор бир англашмовчилик ёки таъмагирлик ҳолатлари кузатилаётган бўлса, 1154, (71)202-50-55 рақамларига ёки Telegram’даги “Hududiy elektr tarmoqlari” AJнинг администратори (@HET_admin)га ўз мурожаатларингизни йўллашингизни сўраймиз.

НАЧАЛАСЬ РАБОТА ПО УСТАНОВКЕ СОВРЕМЕННЫХ ЭЛЕКТРИЧЕСКИХ СЧЕТЧИКОВ ДЛЯ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ ВСЕХ РАЙОНОВ И ГОРОДОВ КАШКАДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ
• НАЧАЛАСЬ РАБОТА ПО УСТАНОВКЕ СОВРЕМЕННЫХ ЭЛЕКТРИЧЕСКИХ СЧЕТЧИКОВ ДЛЯ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ ВСЕХ РАЙОНОВ И ГОРОДОВ КАШКАДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ
Как сообщалось, в соответствии с постановлением Президента страны “О мерах по ускоренному развитию и обеспечению финансовой устойчивости электроэнергетической отрасли” от 23 октября 2018 года, по всей стране выполняется работа по внедрению автоматизированной системы по контролю и учету электроэнергии (АСКУЭ).
В частности, в сотрудничестве с ООО “Elektron xisoblagich” начата работа по установке современных электрических счетчиков для потребителей всех районов и городов Кашкадарьинской области. К сведению, в Кашкадарьинской области имеется более 644 тысяч потребителей, и на сегодняшний день установлено более 73 тысяч счетчиков. По итогам 2020 года планируется довести этот показатель до 100 процентов.
Напоминаем, счетчики устанавливаются за счет средств АО “Региональные электросети” и для потребителей они бесплатны.
Для доведения до населения сведений о работе электрических счетчиков, правил их использования и других сведений, подготовлен специальный видеоролик и инструкция, которые размещены на Telegram канале (@minenergy_uz).
Вместе с тем, если в процессе установки счетчиков будут какие-либо недоразумения или возникнут вопросы, просим сообщать по телефонам: 1154, (71)202-50-55 или обратиться к администратору АО “Hududiy elektr tarmoqlari” в   Telegram’ (@HET_admin).