"ЎЗАТОМ" АГЕНТЛИГИНИНГ РАСМИЙ ХАБАРНОМАСИ
2020 йилнинг 18 январида Тошкент шаҳридаги Вестминстер халқаро университетида “Ўзбекистонда энергетика соҳасини ривожлантириш истиқболлари” мавзусида очиқ мулоқот бўлиб ўтди. Учрашувда Энергетика вазирлиги ва “Ўзатом” агентлиги вакиллари ўз маърузалари билан иштирок этди
Шу билан бирга айрим ижтимоий тармоқларда ядровий технологияларнинг хавфсизлиги масалалари тўғрисидаги презентациянинг контексти остидан чиқариб олиб нотўғри талқин қилиш ва тарқатиш ҳолатлари кузатилмоқда.
Хусусан, Чернобиль АЭСи ён-атрофидаги тарк этиш зонаси мисолида радиация ва нурланишнинг турли генетик мутацияларга ҳамда табиатга салбий таъсири тўғрисидаги слайд нотўғри талқин қилинмоқда ва тарқатилмоқда.
Шу сабабли, маърузачи ўз чиқишида нималарни айтиб ўтганини тушунтирамиз:
«Ҳозирги кунда атом энергетикаси ва ядровий технологиялардан фойдаланиш соҳаси атрофида ҳақиқатга зид кўплаб афсоналар тарқалган. Шундай афсоналардан бири радиациянинг таъсири натижасида наслда генетик ўзгаришлар ҳосил бўлишидир. Тарихда катта миқдордаги радиациянинг аҳолига ва табиатга таъсири ҳолатлари бўлиб ўтган. Масалан, Чернобиль ўрмонларида икки каллали ҳайвонлар ёки мутантлар яшаши тўғрисида афсона мавжуд. Ёки Японияда Хиросима ва Нагасаки шаҳарлари бомбардимон қилингандан сўнг генетик ўзгаришлар билан болалар тўғилаётгани ҳақида афсона мавжуд. Кейинги слайдлардан кўриниб турибдики, Чернобиль АЭСи тарк этиш зонасида ҳозирда одамлар яшамайдилар, у ерда ҳеч қандай хўжалик фаолияти амалга оширилмайди ва шу сабабли табиат гуллаб яшнамоқда. Расмлардан кўриниб турибдики у ерда ҳеч қандай икки каллали ҳайвонлар яшамайдилар. Шунингдек, Кейинги расмда Япониядаги бомбардимонлардан сўнг юқори дозадаги нурланишни олган ота-оналардан тўғилган фарзандларни кўриш мумкин ва ҳеч қандай генетик ўзгаришлар мавжуд эмаслигига ишонч ҳосил қилиш мумкин”.
Ушбу афсоналарнинг талқинидан ташқари, тадбирда атом элеткр станциясининг афзалликлари ва замонавий ядровий технологияларнинг хавфсизлик даражаси тўғрисида атрофлича маълумот берилди.

MESSAGE FROM UZATOM AGENCY
On 18 January 2020, Westminster International University in Tashkent hosted an open dialogue on the topic "Prospects for the development of the energy sector in Uzbekistan." At the meeting, representatives of the Ministry of Energy and Uzatom Agency presented reports.
Some of the presentation content was misinterpreted, and taken out of context, and misperceptions were circulated on social media.
Specifically, content showing the impact of radiation on various genetic mutations and the negative impact on nature, demonstrated by the exclusion zone near the Chernobyl nuclear power plant, were incorrectly interpreted and distributed.
To clarify, the presentation said the following:
"At present, around nuclear energy and the use of nuclear technologies there are many myths that are not related to reality. One of these myths is that exposure to radiation causes genetic changes for descendants. In history there have been cases of significant radiation exposure to the population and nature. There is a myth that two-headed animals or mutants are found in the forests of Chernobyl. Or in Japan, after the bombing of Hiroshima and Nagasaki, children with genetic abnormalities are now being born. On the following slides, you can see that people do not live in the exclusion zone of Chernobyl nuclear power plant at the present time, and no economic activities are conducted, so nature is flourishing. On the photos you can see that there are no two-headed animals living there. Also on the next photo you can see children born to parents who received high doses during the bombing."
As well as dispelling these myths, the event explained in detail the advantages of nuclear power plants and the safety level of modern nuclear technologies.