"ЎЗАТОМ" АГЕНТЛИГИНИНГ РАСМИЙ ХАБАРНОМАСИ
2020 йилнинг 18 январида Тошкент шаҳридаги Вестминстер халқаро университетида “Ўзбекистонда энергетика соҳасини ривожлантириш истиқболлари” мавзусида очиқ мулоқот бўлиб ўтди. Учрашувда Энергетика вазирлиги ва “Ўзатом” агентлиги вакиллари ўз маърузалари билан иштирок этди
Шу билан бирга айрим ижтимоий тармоқларда ядровий технологияларнинг хавфсизлиги масалалари тўғрисидаги презентациянинг контексти остидан чиқариб олиб нотўғри талқин қилиш ва тарқатиш ҳолатлари кузатилмоқда.
Хусусан, Чернобиль АЭСи ён-атрофидаги тарк этиш зонаси мисолида радиация ва нурланишнинг турли генетик мутацияларга ҳамда табиатга салбий таъсири тўғрисидаги слайд нотўғри талқин қилинмоқда ва тарқатилмоқда.
Шу сабабли, маърузачи ўз чиқишида нималарни айтиб ўтганини тушунтирамиз:
«Ҳозирги кунда атом энергетикаси ва ядровий технологиялардан фойдаланиш соҳаси атрофида ҳақиқатга зид кўплаб афсоналар тарқалган. Шундай афсоналардан бири радиациянинг таъсири натижасида наслда генетик ўзгаришлар ҳосил бўлишидир. Тарихда катта миқдордаги радиациянинг аҳолига ва табиатга таъсири ҳолатлари бўлиб ўтган. Масалан, Чернобиль ўрмонларида икки каллали ҳайвонлар ёки мутантлар яшаши тўғрисида афсона мавжуд. Ёки Японияда Хиросима ва Нагасаки шаҳарлари бомбардимон қилингандан сўнг генетик ўзгаришлар билан болалар тўғилаётгани ҳақида афсона мавжуд. Кейинги слайдлардан кўриниб турибдики, Чернобиль АЭСи тарк этиш зонасида ҳозирда одамлар яшамайдилар, у ерда ҳеч қандай хўжалик фаолияти амалга оширилмайди ва шу сабабли табиат гуллаб яшнамоқда. Расмлардан кўриниб турибдики у ерда ҳеч қандай икки каллали ҳайвонлар яшамайдилар. Шунингдек, Кейинги расмда Япониядаги бомбардимонлардан сўнг юқори дозадаги нурланишни олган ота-оналардан тўғилган фарзандларни кўриш мумкин ва ҳеч қандай генетик ўзгаришлар мавжуд эмаслигига ишонч ҳосил қилиш мумкин”.
Ушбу афсоналарнинг талқинидан ташқари, тадбирда атом элеткр станциясининг афзалликлари ва замонавий ядровий технологияларнинг хавфсизлик даражаси тўғрисида атрофлича маълумот берилди.

СООБЩЕНИЕ АГЕНТСТВА "УЗАТОМ"
18 января 2020 года в Вестминстерском международном университете в Ташкенте прошел открытый диалог на тему «Перспективы развития энергетической сферы в Узбекистане». На встрече представители Министерства энергетики и Агентства «Узатом» выступили с докладами.
При этом в социальных сетях распространилось неверное толкование вырванных из контекста презентации о вопросах безопасности ядерных технологий.
В частности, слайд, рассказывающий о влиянии радиации и облучения на различные генетические мутации, а также о негативном влиянии на природу, показанный на примере зоны отчуждения возле Чернобыльской АЭС неправильно трактуется и распространяется.
В связи с этим, разъясняем, что докладчик в ходе своего выступления рассказывал следующее:
«В настоящее время вокруг атомной энергетики и использования ядерных технологий распространены много мифов, не имеющих отношение с действительностью. Одним из таких мифов является то, что от воздействия радиации возникают генетические изменения у потомства. В истории были случаи воздействия значительной радиации населению и природе. Имеется миф, что в лесах Чернобыля водятся двухголовые звери или мутанты. Или в Японии после бомбардировки Хиросимы и Нагасаки сейчас рождаются дети с генетическими отклонениями. На следующих слайдах можно увидеть, что в зоне отчуждения Чернобыльской АЭС в настоящее время люди не проживают, не ведется никакая хозяйственная деятельность, в связи с чем природа расцветает. На фотографиях можно увидеть, что там не обитают двухголовые животные. Также на следующей фотографии можно увидеть детей, рожденных от родителей, получивших высокие дозы при бомбардировках».
Кроме развеивания этих мифах, на мероприятии были детально разъяснены преимущества атомных электростанций и уровень безопасности современных ядерных технологий.