РОССИЯНИНГ «РЕНОВА» КОМПАНИЯСИ БИЛАН МУЗОКАРАЛАР БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов «РЕНОВА» компаниялари гуруҳи директорлар Кенгашининг раиси, «Сколково» Фонди директорлар Кенгаши раиси Виктор Вексельберг бошчилигидаги Россия делегациясини қабул қилди.
Делегация таркибидан шунингдек, «Хевел», «КомплексПром» АЖ, «РОТЕК» АЖ, «Группа Оргсинтез» АЖ, «Химпром» ОТАЖ, «Цифра» МЧЖ компаниялари гуруҳи раҳбарияти жой олган.
Музокаралар давомида «Рақамли конлар» платформаси негизида углеводородларни ўзлаштириш самарадорлигини ошириш бўйича миллий марказ яратиш, Ўзбекистонда қайта тикланувчи ва муқобил энергия соҳасида ҳамда зарур технологияларни етказиб бериш каби йўналишларда ҳамкорлик қилиш истиқболлари муҳокама қилинди.
«РЕНОВА» компаниялари гуруҳи ўрнатилган қуввати 14 ГВтга тенг Россиядаги йирик хусусий электр энергияси ишлаб чиқарувчи бўлиб, мамлакатнинг 20 та ҳудудида фаолият кўрсатади. Мазкур компания Россияда электр энергетикасини қайта қуриш ва бозорни шакллантиришнинг барча босқичларини босиб ўтди, шу боисдан Россия томони тажриба алмашиш, шунингдек, Ўзбекистондаги лойиҳаларда иштирок этиш, қуёш электрстанциялари қуриш бўйича ўтказилаётган тендерларда қатнашиш, қолаверса, Ўзбекистонда қуёш батареяларини биргаликда ишлаб чиқаришни ташкил этиш, кейинчалик республикада амалга оширилаётган лойиҳаларда улардан фойдаланиш имкониятларини кўриб чиқишни таклиф этди.
Энергетика вазирлиги мамлакатнинг энергетика соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва халқаро маслаҳатчилар билан ҳамкорликда тайёрланган соҳани ривожлантириш концепцияси тўғрисида маълумот берди ва табиий газни чуқур қайта ишлашга ва юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар билан ишлаб чиқаришни диверсификациялашга, хусусан, тўқимачилик саноати учун полимер ва синтетик толалар ишлаб чиқаришни ташкил этишга қизиқиш билдирди.
Россия томони ўз технологиялари ва ишлаб чиқариш жараёнлари билан бевосита жойида танишиш учун Ўзбекистонлик мутахассисларни Россия Федерациясига таклиф этиб, шу муносабат билан қўшма ишчи гуруҳи тузиш ва юқорида таъкидланган соҳаларда Россия компанияларининг тажрибаси билан танишиш ва уларни ўрганиш учун тегишли объектларга ташриф буюриш ташаббусини илгари сурди.

ПРОШЛИ ПЕРЕГОВОРЫ С РОССИЙСКОЙ ГРУППОЙ КОМПАНИЙ «РЕНОВА»
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов провел переговоры с российской делегацией во главе с председателем Совета директоров Группы компаний «РЕНОВА», председателем Совета директоров Фонда «Сколково» Виктором Вексельбергом.
В состав делегации также вошли руководители группы компаний «Хевел», АО «КомплексПром», АО «РОТЕК», АО «Группа Оргсинтез», ПАО «Химпром», ООО «Цифра».
В ходе переговоров обсуждены потенциальные возможности сотрудничества в таких направлениях, как: создание национального нефтегазового центра повышения эффективности разработки углеводородов на основе платформы «Цифровое месторождение», сотрудничество в области ВИЭ и альтернативной энергетики в Узбекистане, сотрудничество в области поставок генерирующего оборудования.
Группа компаний «РЕНОВА» в области традиционной генерации является крупнейшим частным производителем электроэнергии в России, имея 14 ГВт установленных мощностей и работая в 20-ти регионах РФ. Данная компания прошла через весь этап трансформации электроэнергетической отрасли России и формирования рынка, в связи с чем российская сторона выразила заинтересованность в обмене опытом, а также участии в проектах в Узбекистане, а также участии в проводимых тендерах на строительство солнечных электростанций, при этом предложила рассмотреть возможность организации совместного производства солнечных панелей в Узбекистане с возможностью их дальнейшего использования в проектах, реализуемых на территории Республики.
Министерством энергетики была представлена информация об осуществляемых реформах в энергетической отрасли страны и подготовленной совместно с международными консультантами концепции развития отрасли и отмечена заинтересованность в глубокой переработке природного газа и диверсификации производства с выпуском продукции с более высокой добавленной стоимостью, в частности, в организации производств полимерных и синтетических волокон для текстильной отрасли.
Российская сторона предложила организовать ознакомление непосредственно на месте с их технологиями и процессами в РФ, в связи с чем достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы и организации визита на объекты для ознакомления и изучения опыта российских компаний по всем вышеуказанным направлениям.