РОССИЯНИНГ «РЕНОВА» КОМПАНИЯСИ БИЛАН МУЗОКАРАЛАР БЎЛИБ ЎТДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов «РЕНОВА» компаниялари гуруҳи директорлар Кенгашининг раиси, «Сколково» Фонди директорлар Кенгаши раиси Виктор Вексельберг бошчилигидаги Россия делегациясини қабул қилди.
Делегация таркибидан шунингдек, «Хевел», «КомплексПром» АЖ, «РОТЕК» АЖ, «Группа Оргсинтез» АЖ, «Химпром» ОТАЖ, «Цифра» МЧЖ компаниялари гуруҳи раҳбарияти жой олган.
Музокаралар давомида «Рақамли конлар» платформаси негизида углеводородларни ўзлаштириш самарадорлигини ошириш бўйича миллий марказ яратиш, Ўзбекистонда қайта тикланувчи ва муқобил энергия соҳасида ҳамда зарур технологияларни етказиб бериш каби йўналишларда ҳамкорлик қилиш истиқболлари муҳокама қилинди.
«РЕНОВА» компаниялари гуруҳи ўрнатилган қуввати 14 ГВтга тенг Россиядаги йирик хусусий электр энергияси ишлаб чиқарувчи бўлиб, мамлакатнинг 20 та ҳудудида фаолият кўрсатади. Мазкур компания Россияда электр энергетикасини қайта қуриш ва бозорни шакллантиришнинг барча босқичларини босиб ўтди, шу боисдан Россия томони тажриба алмашиш, шунингдек, Ўзбекистондаги лойиҳаларда иштирок этиш, қуёш электрстанциялари қуриш бўйича ўтказилаётган тендерларда қатнашиш, қолаверса, Ўзбекистонда қуёш батареяларини биргаликда ишлаб чиқаришни ташкил этиш, кейинчалик республикада амалга оширилаётган лойиҳаларда улардан фойдаланиш имкониятларини кўриб чиқишни таклиф этди.
Энергетика вазирлиги мамлакатнинг энергетика соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва халқаро маслаҳатчилар билан ҳамкорликда тайёрланган соҳани ривожлантириш концепцияси тўғрисида маълумот берди ва табиий газни чуқур қайта ишлашга ва юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар билан ишлаб чиқаришни диверсификациялашга, хусусан, тўқимачилик саноати учун полимер ва синтетик толалар ишлаб чиқаришни ташкил этишга қизиқиш билдирди.
Россия томони ўз технологиялари ва ишлаб чиқариш жараёнлари билан бевосита жойида танишиш учун Ўзбекистонлик мутахассисларни Россия Федерациясига таклиф этиб, шу муносабат билан қўшма ишчи гуруҳи тузиш ва юқорида таъкидланган соҳаларда Россия компанияларининг тажрибаси билан танишиш ва уларни ўрганиш учун тегишли объектларга ташриф буюриш ташаббусини илгари сурди.

NEGOTIATIONS HELD WITH RUSSIAN RENOVA GROUP OF COMPANIES ON ENERGY SECTOR COOPERATION
Alisher Sultanov, the Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan, held talks with a Russian delegation headed by Viktor Vekselberg, Chairman of the Board of Directors of Renova Group of Companies and Chairman of the Board of Directors of Skolkovo Foundation.
The delegation also was also represented by the Heads of the Hevel Group of Companies, ComplexProm JSC, ROTEK JSC, Orgsintez Group JSC, Khimprom PJSC and Cifra LLC.
During the talks, future cooperation was discussed in establishing (i) a national oil and gas centre to create digital oil and gas fields (ii) cooperation in renewable/alternative energy sources in Uzbekistan and (iii) the supply of generating equipment.
The Renova group of companies is the largest private power producer in Russia, with 14 GW of installed capacity and operating in 20 regions of the Russian Federation. Having experienced the transformation of the Russian power industry and market structure, Renova noted it would share its experience with Uzbekistan and participate in solar power plant tenders. Renova also considered a possible joint production of solar panels in Uzbekistan, for domestic (Uzbek) usage.
The Ministry of Energy provided information on its ongoing energy reforms. The Minister noted the country’s interest in the deep processing of natural gas and diversifying production to areas of added value, such as polymers and synthetic fibres for the textile industry.
The Russian delegation offered to organise on-site familiarisation with their technologies and processes in the Russian Federation. An agreement was reached to establish a joint steering group and organise a visit to the facilities to familiarise and study the experience of Russian companies in all the above areas.