ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА «ТАТНЕФТЬ» ОТАЖ ИШТИРОКИДАГИ ЛОЙИҲАЛАРНИНГ АМАЛГА ОШИРИЛИШИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
• ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА «ТАТНЕФТЬ» ОТАЖ ИШТИРОКИДАГИ ЛОЙИҲАЛАРНИНГ АМАЛГА ОШИРИЛИШИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида «Татнефть» ОТАЖ бош директори Ноил Маганов бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Энергетика вазири Алишер Султонов мулоқотда таъкидлаб ўтганидек, «Татнефть» ОТАЖ ёқилғи-энергетика мажмуаси соҳасида инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда Ўзбекистон компанияларининг муҳим ҳамкори ҳисобланади.
Учрашув давомида томонлар бир қатор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шу жумладан Ўзбекистоннинг инвестиция блокларида геологик қидирув ишларини олиб бориш, нефть қазиб олишни жадаллаштириш, Тошкент шаҳридаги «Татнефть» ёқилғи қуйиш шoхобчалари тармоғини кенгайтириш каби масалаларни муҳокама этдилар.
Томонлар, шунингдек, «Ангрен» эркин иқтисодий зонасида жойлашган «Биринчи резинотехника заводи» МЧЖда шина ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқаришнинг иккинчи босқичи» лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштириш бўйича кейинги ҳаракатлар тўғрисида келишиб олдилар.
Ҳамкорликнинг яна бир томони мутахассисларнинг малакасини ошириш ҳисобланади. Хусусан, жорий йилнинг март ойида «Татнефть» ОТАЖ кўмаги билан геологлар ҳамда Ўзбекистоннинг нефть ва газ конлари ва бошқа бир қатор соҳалари мутахассислари Россияда касбий тайёргарликдан ўтадилар.
Учрашувда томонлар икки томонлама ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш бўйича эришилган келишувларни амалга оширишдан манфаатдор эканликларини қайд этдилар.

В МИНЭНЕРГО ОБСУДИЛИ ХОД ПРОЕКТОВ С ПАО «ТАТНЕФТЬ»
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией ПАО «Татнефть» во главе с генеральным директором Наилем Магановым.
Как отметил в ходе переговоров министр энергетики Алишер Султанов, ПАО «Татнефть» является важным партнером узбекских компаний в реализации инвестиционных проектов в топливно-энергетическом комплексе.
В ходе встречи стороны обсудили ход реализации ряда инвестиционных проектов, в числе которых проведение геологоразведочных работ на инвестиционных блоках Узбекистана, интенсификация добычи нефти, расширение сети АЗС «Татнефть» в г.Ташкенте.
Также сторонами согласованы дальнейшие действия по ускорению реализации проекта "Второй этап производства шин и других видов продукции" на ООО «Биринчи резинотехника заводи», расположенного в СЭЗ «Ангрен».
Еще одной стороной сотрудничества является повышение квалификации специалистов. В частности при содействии ПАО «Татнефть» в марте т.г. в России пройдут профессиональное обучение геологи, специалисты по разработке нефтяных и газовых месторождений и ряду других направлений из Узбекистана.
В ходе переговоров стороны отметили взаимную заинтересованность в практической реализации достигнутых договоренностей для дальнейшего расширения и укрепления двустороннего сотрудничества.