ТАБИИЙ ВА СУЮЛТИРИЛГАН ГАЗДАН ФОЙДАЛАНИШДА ҚАТОР ҚОНУНБУЗАРЛИКЛАР АНИҚЛАНДИ
Жорий йилнинг 3 январидан 20 январига қадар Ўзнефтгазинспекция томонидан ўтказилган тадбирлар доирасида 5,1 млрд сўмлик табиий ва суюлтирилган газларни талон-тарож қилиш ҳолатлари аниқланди.
Хусусан энг жиддий ҳуқуқбузарликлар Наманган ва Жиззах вилоятларида аниқланди. “Мезбон” МЧЖ ва “Нафосат бекати” МЧЖ корхоналарига тегишли умумий овқатланиш корхоналарида жами 306 млн сўмлик 306 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланди.
Бундан ташқари, Самарқанд вилояти Пастдарғом туманида ҳеч қандай рухсатномасиз, ўзбошимчалик билан оҳак цехи томонидан газ тармоғига уланиб газдан ноқонуний фойдаланиб келаётганлиги аниқланди. Дастлабки хисоб китоб бўйича жами 330 млн сўмлик 330 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланди.
Яна бир нечта газ таъминоти тизимига рухсатсиз уланиш ҳолатлари Тошкент вилоятининг Тошкент ва Қибрай туманларида аниқланган. 157 минг метр куб хажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда иссиқҳоналар ва “Муҳаммад” МЧЖ паррандачилик фермаларидан бирида фойдаланилган. Умуман олганда вилоят ҳудудида жами 690 млн сўмлик 690 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланди.
Қисқача қилиб айтганда Республикада жами 4,3 млн метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолатлари аниқланган, бу эса ўз навбатида жами 4,3 млрд сўмлик зарар келтирилганлигини билдиради.
Аҳоли учун тарқатиладиган суюлтирилган газлардан Андижон шаҳридаги “Андижон шаҳаргаз” филиалида 25 минг кг (54,3 миллион сўм) миқдордаги суюлтирилган газни ҳисобдан чиқариш ҳолати аниқланди. Бундан ташқари омборни текшириш вақтида ушбу филиал ходимлари томонидан 738 млн сўмлик 2 390 та маиший газ балонларининг етишмаслиги аниқланди.
Ушбу далилларга қўшимча равишда, филиал ходимлари аҳолидан суюлтирилган газ учун олинган маблағларни хизмат кўрсатувчи банк кассасига топширмаган, шу билан 80 млн сўм қийматидаги нақд пул маблағларини қисқартириб қўпол қонунбузарликларга йўл қўйган.
Андижон вилоятида амалга оширилаётган тадбирлар давомида 8 январь куни ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари билан биргаликда инспекция томонидан Андижон вилояти ҳудудидан суюлтирилган газни олиб чиқишга уринишнинг олди олинди.
24 млн сўм қийматидаги 10,2 тонна суюлтирилган газ, давлат рақами 70 707 ВАА газ ташиш автомашинасида олиб кетилаётганида аниқланди. Ушбу ёқилғи “Шахрихан” газ тўлдириш станциясида ноқонуний тарзда юкланганлиги маълум бўлди.
Юқорида кўрсатилган аниқланган ҳолатлар юзасидан расмийлаштирилган хужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига тақдим этилди.

ВЫЯВЛЕН РЯД НАРУШЕНИЙ В ЧАСТИ ПОЛЬЗОВАНИЯ ПРИРОДНЫМ И СЖИЖЕННЫМ ГАЗОМ
Так, с 3 го по 20 января текущего года Узнефтегазинспекцией в рамках проводимых мероприятия обнаружены хищения природного и сжиженного газа на сумму 5,1 млрд сум.
Наиболее серьезные правонарушения выявлены в Наманганской и Джиззакской областях. На предприятиях общепита, принадлежащее предприятиям ООО “Мезбон” и ООО “Нафосат бекати” объемы незаконного потребления природного газа составили 306 тыс. куб. м на сумму более 306 млн сум.
Далее в Пастдаргомском районе Самаркандской области обнаружен известковый цех использующий газ без каких либо, разрешений, подключившийся к газовым сетям самовольно. Ущерб по предварительным подсчетам составил 330 млн сум, что составляет 330 тыс. куб. м газа соответственно.
Еще несколько фактов самовольного подключения к системе газоснабжения выявлены в Ташкентском и Кибрайском районах Ташкентской области. Свыше 157 тыс. куб. м природного газа незаконно использовано в тепличных хозяйствах и в одной из птицефабрик, принадлежащих ООО «Мухаммад». В целом, в столичной области объемы незаконного потребления природного газа составили 690 тыс. куб. м, на сумму 690 млн сум.
Всего по Республике выявлено незаконное использование природного газа объёмом 4,3 млн куб. м, что составляет ущерб в размере 4,3 млрд сум.
Касательно сжиженного газа распределяемого населенью обнаружены факты незаконного списания в филиале «Андижон шахаргаз» по городу Андижан в объёме 25 тыс. кг на сумму 54,3 млн сум. Кроме того, так работниками данного филиала допущена недостача газа, выявленная при проверке склада, недостача составила 2 390 бытовых газовых баллонов на сумму 738 млн сум.
Помимо данных фактов, сотрудники филиала допускали грубое нарушение в том, что денежные средства, получаемые от населения за сжиженный газ, не сдавались в кассу обслуживающего банка, тем самым допущена недостача денежный средств в размере 80 млн сум.
В продолжении проводимых мероприятий по Андижанской области, Инспекцией совместно с правоохранительными органами 8 января текущего года пресечена попытка вывоза сжиженного газа с территории Андижанской области.
Вывоз сжиженного газа в объёме 10,2 тонны на сумму 24 млн сум осуществлялся в автоцистерне-газовозе с гос. номером 70 707 ВАА, погрузка газа была незаконно произведена на газонаполнительной станции «Шахрихан».