ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА ХИТОЙНИНГ CMEC КОМПАНИЯСИ БИЛАН МУЗОКАРА ЎТКАЗИЛДИ
Жорий йилнинг 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Хитойнинг China Machinery Engineering Corporation (CMEC) компанияси президенти Фан Яншуи раҳбарлигидаги делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
CMEC Хитойнинг энг йирик муҳандислик-савдо компанияларидан бири бўлиб, электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш соҳасида энергия объектларини қуришга ихтисослашган. Бугунги кунда CMEC дунёнинг 150 дан ортиқ мамлакатида фаолият кўрсатмоқда.
Музокара давомида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва Хитой компаниясининг иссиқлик электр станциялари, қуёш фотоэлектр станциялари қурилиши бўйича истиқболли лойиҳаларда иштироки, шунингдек, нефть-газ ва энергетика ускуналарини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш имкониятлари муҳокама этилди.
Музокаралар якунига кўра, Хитой компанияси энергетика ва нефть-газ саноатида истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш доирасида тендер савдоларида қатнашишга таклиф қилинди.

MINISTRY OF ENERGY HOLDS TALKS WITH CHINESE CMEC
On 20 January, the Ministry of Energy held a meeting with representatives of the Chinese company China Machinery Engineering Corporation (CMEC) headed by President Fan Yanshui.
CMEC is one of the largest engineering and trading companies in China and specialises in the construction of energy facilities in the field of generation, transmission and distribution. Currently, CMEC is active in over 150 countries.
During the talks, the parties discussed implementing investment projects and the potential for CMEC to participate in the construction of thermal power plants, solar photovoltaic stations, and localized production of oil/gas/power equipment.
The meeting concluded with an invitation to CMEC to participate in future energy sector tender processes.