ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА ХИТОЙНИНГ CMEC КОМПАНИЯСИ БИЛАН МУЗОКАРА ЎТКАЗИЛДИ
Жорий йилнинг 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Хитойнинг China Machinery Engineering Corporation (CMEC) компанияси президенти Фан Яншуи раҳбарлигидаги делегация аъзолари билан учрашув бўлиб ўтди.
CMEC Хитойнинг энг йирик муҳандислик-савдо компанияларидан бири бўлиб, электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш соҳасида энергия объектларини қуришга ихтисослашган. Бугунги кунда CMEC дунёнинг 150 дан ортиқ мамлакатида фаолият кўрсатмоқда.
Музокара давомида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва Хитой компаниясининг иссиқлик электр станциялари, қуёш фотоэлектр станциялари қурилиши бўйича истиқболли лойиҳаларда иштироки, шунингдек, нефть-газ ва энергетика ускуналарини ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш имкониятлари муҳокама этилди.
Музокаралар якунига кўра, Хитой компанияси энергетика ва нефть-газ саноатида истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш доирасида тендер савдоларида қатнашишга таклиф қилинди.

В МИНЭНЕРГО ПРОШЛИ ПЕРЕГОВОРЫ С КИТАЙСКОЙ КОМПАНИЕЙ CMEC
20 января т.г. в Министерстве энергетики состоялась встреча с представителями китайской компании China Machinery Engineering Corporation (CMEC) во главе с президентом Фан Яншуи.
CMEC, является одной из крупнейших инженерно-торговых компаний в Китае и специализируется на строительстве энергетических объектов в области генерации, передачи и распределения электроэнергии. В настоящее время CMEC распространила свою деятельность на более чем 150 стран.
В ходе переговоров, стороны обсудили вопрос реализации инвестиционных проектов и возможность участия китайской компании в перспективных проектах по строительству тепловых электростанций, солнечных фотоэлектрических станций, а также локализации производства нефтегазового и энергетического оборудования.
По итогам переговоров китайской компании предложено принять участие в тендерных торгах в рамках реализации перспективных инвестиционных проектов энергетической и нефтегазовой отрасли.