ХАТОЛИК САБАБ КЎП ҲИСОБЛАЁТГАН ҲИСОБЛАГИЧ МУАММОСИ ҲАЛ ЭТИЛДИ
Ижтимоий тармоқларда, хусусан, Podrobno.uz ахборот сайтида “Сотрудники РЭС неправильно установили новый электросчетчик. В результате он накрутил в три раза больше энергии” сарлавҳали хабар тарқалди.
Хабарда истеъмолчи хонадонидаги янги ўрнатилган электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (АСКУЭ)га уланган ҳисоблагич ҳаддан зиёд кўп КВт ҳисоблётгани маълум қилинган.
Мазкур хабар асосида “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ томонидан ўрганишлар олиб борилди. Маълум бўлишича, юқорида қайд этилган вазият Чилонзор тумани, Ц массивида истиқомат қилувчи С. Амирхонова билан содир бўлган.
Ўрганишлар шуни кўрсатдики, ҳисоблагич жойлашган шитда хонадонлар рақами хатолик билан қайд этилгани сабабли замонавий ҳисоблагични ўрнатиш жараёнида электр таъминлаш линияси қўшни хонадонга адашиб улаб қўйилган. Оқибатда юқорида қайд этилган ҳолат келиб чиққан. Чилонзор туман электр тармоқлари корхонаси ходимлари томонидан ушбу вазият тез фурсатда бартараф этилиб, хонадон эгасига электр энергияси ҳисоби белгиланган тартибда қайта ҳисоблаб берилди.
Маълумот ўрнида Прeзидентимизнинг 2018 йил 23 oктябрдa “Элeктр энeргeтикaси тaрмoғини жaдaл ривoжлaнтириш вa мoлиявий бaрқaрoрлигини тaъминлaш чoрa-тaдбирлaри тўғрисидa”ги қaрoригa aсoсaн, 2021 йил якунигaчa 7 миллиoндaн oртиқ истeъмoлчининг бaрчaси ҳaмдa элeктр энeргиясини ишлaб чиқaрувчи, eткaзиб бeрувчи вa тaқсимлoвчи кoрxoнaлaр ягoнa элeктр энeргиясини ҳисoбгa oлиш вa нaзoрaт қилишнинг aвтoмaтлaштирилгaн тизимигa тўлиқ улaниши кўздa тутилгaн.

ИНЦИДЕНТ С НЕПРАВИЛЬНО УСТАНОВЛЕННЫМ СЧЕТЧИКОМ УСТРАНЕН И ПРОИЗВЕДЕН ПЕРЕРАСЧЕТ ПОТРЕБИТЕЛЮ
В социальных сетях, в частности, на сайте Podrobno.uz была опубликована статья под заголовком «Сотрудники РЭС неправильно установили новый электросчетчик. В результате он накрутил в три раза больше энергии».
В статье приводится, что установленный счетчик, подключенный к автоматизированной системе учета и контроля электрической энергии (АСКУЭ) накручивает слишком много кВт электроэнергии.
В целях внесения ясности в ситуацию, АО «Региональные электрические сети» обратилось к потребителю, которой оказалась С. Амирханова, проживающая на Ц квартале Чиланзарского района.
Было установлено, что в следствии неясности нумерации квартир на электрощите была допущена ошибка при подключении современного прибора учета электроэнергии, в итоге показание за потребляемую электроэнергию одной квартиры были зачислены на другую. Работниками Чиланзарского электроснабжающего предприятия данный инцидент был устранен и хозяйке квартиры №26 произведен перерасчет в установленном порядке.
Напоминаем, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2018 года № ПП-3981 «О мерах по ускоренному развитию и обеспечению финансовой устойчивости электроэнергетической отрасли», а также Указом Президента Республики Узбекистан от 9 июля 2019 года № УП-5761 «О мерах по дальнейшему совершенствованию взаиморасчетов и повышению финансовой устойчивости топливно-энергетической отрасли» до конца 2021 года определено подключение к автоматизированной системе контроля и учета электрической энергии (АСКУЭ) 7 млн. потребителей республики, в том числе предприятий занимающихся производством, транспортировкой и распределением электрической энергии.