«ГАЗПРОМБАНК» АЖ, «РОСЭКСИМБАНК» АЖ, ЭКСАР ВА ЎЗБЕКИСТОН ТИКЛАНИШ ВА ТАРАҚҚИЁТ ЖАМҒАРМАСИ ВАКИЛЛАРИ GTL ҚУРИЛИШ МАЙДОНИГА ТАШРИФ БУЮРДИЛАР
• «ГАЗПРОМБАНК» АЖ, «РОСЭКСИМБАНК» АЖ, ЭКСАР ВА ЎЗБЕКИСТОН ТИКЛАНИШ ВА ТАРАҚҚИЁТ ЖАМҒАРМАСИ ВАКИЛЛАРИ GTL ҚУРИЛИШ МАЙДОНИГА ТАШРИФ БУЮРДИЛАР
2020 йил 22 январ куни Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси вакиллари ва лойиҳанинг Россиялик кредиторлари делегацияси Ўзбекистондаги GTL заводининг қурилиш майдонига ташриф буюрди. Ушбу делегация лойиҳанинг асосий ҳамкорларидан бўлган «Газпромбанк» АЖ, «Росэксимбанк» АЖ, Экспорт кредитлари ва инвестицияларни суғурталаш бўйича Россия Агентлиги («ЭКСАР» АЖ), шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва Тараққиёт Жамғармаси вакилларидан иборат бўлди.
Ташриф давомида «Uzbekistan GTL» компаниясининг вакиллари томонидан лойиҳани амалга оширишнинг ҳозирги ҳолати, амалга оширилаётган қурилиш-монтаж ишларининг бориши ҳақида тақдимот ўтказилди, шунингдек, «Шўртан газ-кимё мажумасининг тозаланган метан негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш» инвестиция лойиҳаси доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, делегация лойиҳа бошқаруви бўйича маслаҳатчи – «TechnipFMC» компания вакиллари билан учрашди.
Маълумот учун. Айни пайтда лойиҳани амалга оширишга қарийб 9 минг киши жалб этилиб, улардан 7,5 мингдан зиёд киши қурилиш-монтаж ишларига жалб қилинган. Қурилиш майдонида 905 та қурилиш ва махсус техника сафарбар этилди. Ишлар фаол суръатларда давом этмоқда.
Жами қурилиш майдонига 1045 дан 901 дона (ёки умумий миқдорнинг 86%) тўплам етказиб берилди, улардан 600 га яқин тўплам технологик ҳудудда ўрнатилган (жами оғирлиги 31 минг тоннадан ортиқ).
«Газпромбанк» АЖ, «Росэксимбанк» АЖ, ЭКСАР, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва Тараққиёт Жамғармаси «Шўртан газ-кимё мажмуасининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш» инвестиция лойиҳасини (UzGTL/Oltin Yo’L GTL лойиҳаси) молиялаштиришда иштирок этмоқдалар.
Россия делегациясининг ташрифи дастурида «Ўзбекнефтгаз» АЖ вакиллари билан учрашув бўлиб ўтиши режалаштирилган, унда томонлар компаниялар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилади.

REPRESENTATIVES OF GAZPROMBANK JSC, ROSEXIMBANK JSC, EXIAR AND FUND FOR RECONSTRUCTION AND DEVELOPMENT OF UZBEKISTAN VISIT GTL CONSTRUCTION SITE
• REPRESENTATIVES OF GAZPROMBANK JSC, ROSEXIMBANK JSC, EXIAR AND FUND FOR RECONSTRUCTION AND DEVELOPMENT OF UZBEKISTAN VISIT GTL CONSTRUCTION SITE
On 22 January 2020, the construction site of the GTL plant in Uzbekistan was visited by representatives of the Fund for Reconstruction and Development of the Republic of Uzbekistan. They were joined by a delegation of Russian creditors of the project, including Gazprombank JSC, Roseximbank JSC and the Russian EXIAR Insurance Agency, which are some of the key partners of the project.
During the visit, representatives of the GTL project group presented a status update on the project and discussed other areas of cooperation within the investment project “Production of Synthetic Liquid Fuel based on the Purified Methane of Shurtan GCC.”
The delegation also met with representatives of the project management consultant TechnipFMC.
Currently, approximately 9,000 people are involved in the project. Over 7,500 are involved in construction and installation works with 905 units of construction and special equipment mobilised at the construction site. The work continues at an active pace.
In total, 901 sets of 1,045 (86%) sets of technological equipment have been delivered to the construction site, and 600 sets have already been installed in the technological zone.
Gazprombank JSC, Roseximbank JSC, EXIAR, and the Fund for Reconstruction and Development of the Republic of Uzbekistan, participated in financing of the investment project based on the Purified Methane of Shurtan GCC (the project UzGTL/Oltin Yo'l GTL).
The Russian delegation will also meet with representatives of Uzbekneftegaz JSC to discuss other areas of cooperation between the companies.