«ГАЗПРОМБАНК» АЖ, «РОСЭКСИМБАНК» АЖ, ЭКСАР ВА ЎЗБЕКИСТОН ТИКЛАНИШ ВА ТАРАҚҚИЁТ ЖАМҒАРМАСИ ВАКИЛЛАРИ GTL ҚУРИЛИШ МАЙДОНИГА ТАШРИФ БУЮРДИЛАР
• «ГАЗПРОМБАНК» АЖ, «РОСЭКСИМБАНК» АЖ, ЭКСАР ВА ЎЗБЕКИСТОН ТИКЛАНИШ ВА ТАРАҚҚИЁТ ЖАМҒАРМАСИ ВАКИЛЛАРИ GTL ҚУРИЛИШ МАЙДОНИГА ТАШРИФ БУЮРДИЛАР
2020 йил 22 январ куни Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси вакиллари ва лойиҳанинг Россиялик кредиторлари делегацияси Ўзбекистондаги GTL заводининг қурилиш майдонига ташриф буюрди. Ушбу делегация лойиҳанинг асосий ҳамкорларидан бўлган «Газпромбанк» АЖ, «Росэксимбанк» АЖ, Экспорт кредитлари ва инвестицияларни суғурталаш бўйича Россия Агентлиги («ЭКСАР» АЖ), шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва Тараққиёт Жамғармаси вакилларидан иборат бўлди.
Ташриф давомида «Uzbekistan GTL» компаниясининг вакиллари томонидан лойиҳани амалга оширишнинг ҳозирги ҳолати, амалга оширилаётган қурилиш-монтаж ишларининг бориши ҳақида тақдимот ўтказилди, шунингдек, «Шўртан газ-кимё мажумасининг тозаланган метан негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш» инвестиция лойиҳаси доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, делегация лойиҳа бошқаруви бўйича маслаҳатчи – «TechnipFMC» компания вакиллари билан учрашди.
Маълумот учун. Айни пайтда лойиҳани амалга оширишга қарийб 9 минг киши жалб этилиб, улардан 7,5 мингдан зиёд киши қурилиш-монтаж ишларига жалб қилинган. Қурилиш майдонида 905 та қурилиш ва махсус техника сафарбар этилди. Ишлар фаол суръатларда давом этмоқда.
Жами қурилиш майдонига 1045 дан 901 дона (ёки умумий миқдорнинг 86%) тўплам етказиб берилди, улардан 600 га яқин тўплам технологик ҳудудда ўрнатилган (жами оғирлиги 31 минг тоннадан ортиқ).
«Газпромбанк» АЖ, «Росэксимбанк» АЖ, ЭКСАР, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва Тараққиёт Жамғармаси «Шўртан газ-кимё мажмуасининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш» инвестиция лойиҳасини (UzGTL/Oltin Yo’L GTL лойиҳаси) молиялаштиришда иштирок этмоқдалар.
Россия делегациясининг ташрифи дастурида «Ўзбекнефтгаз» АЖ вакиллари билан учрашув бўлиб ўтиши режалаштирилган, унда томонлар компаниялар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилади.

ПРЕДСТАВИТЕЛИ АО «ГАЗПРОМБАНК», АО «РОСЭКСИМБАНК», ЭКСАР И ФОНДА РЕКОНСТРУКЦИИ И РАЗВИТИЯ УЗБЕКИСТАНА ПОСЕТИЛИ СТРОИТЕЛЬНУЮ ПЛОЩАДКУ GTL
• ПРЕДСТАВИТЕЛИ АО «ГАЗПРОМБАНК», АО «РОСЭКСИМБАНК», ЭКСАР И ФОНДА РЕКОНСТРУКЦИИ И РАЗВИТИЯ УЗБЕКИСТАНА ПОСЕТИЛИ СТРОИТЕЛЬНУЮ ПЛОЩАДКУ GTL
22 января 2020 года строительную площадку завода GTL в Узбекистане посетили представители Фонда Реконструкции и развития Республики Узбекистан и делегация российских кредиторов проекта, в составе АО «Газпромбанк», АО «Росэксимбанк» и Российского Агентства по страхованию экспортных кредитов и инвестиций (ЭКСАР) – которые являются одними из ключевых партнеров проекта.
В ходе визита представителями компании Uzbekistan GTL был презентован текущий статус реализации проекта, ход выполняемых строительно-монтажных работ, а также были обсуждены вопросы дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества в рамках инвестиционного проекта «Производство синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК».
Делегация также встретилась с представителями консультанта по управлению проектом TechnipFMC.
Справочно. На данный момент в реализацию проекта вовлечено около 9 тысяч человек, из них более 7,5 тысяч задействованы в строительно-монтажных работах. На строительной площадке мобилизовано 905 единиц строительной и специальной техники. Работы продолжаются активными темпами.
Всего на строительную площадку доставлены 901 комплектов из 1045 (или 86% от общего количества) технологического оборудования, из которых около 600 комплектов уже установлены в технологической зоне (с общим весом более 31 тысяч тонн).
АО «Газпромбанк», АО «Росэксимбанк», ЭКСАР, а также Фонд Реконструкции и развития Республики Узбекистан участвуют в финансировании инвестиционного проекта «Производство синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК» (проект UzGTL/Oltin Yo’l GTL).
В программе визита российской делегации запланирована встреча с представителями АО «Узбекнефтегаз» на которой стороны обсудят дальнейшее взаимовыгодное сотрудничество между компаниями.