Avval xabar berganimizdek, III-Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev ishtirokida ishga tushirilgan bir nechta yirik investitsiya loyihalari qatorida “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ Toshkent IEM filialida umumiy quvvati 64 MVt bo‘lgan yangi gaz-turbina qurilmasi ham foydalanishga topshirilgan edi. Bugun Yaponiyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Takashi Xatori hamda Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA)ning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Bito Yoshibumi ushbu energoinshootda bo‘lishdi.
Mehmonlarga O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri hamda “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ boshqaruvi raisi hamrohlik qildilar.
Dastlab, tashrif buyuruvchilar poytaxtimizning Mirobod, Yakkasaroy, Yunusobod kabi yirik tumanlarini issiqlik va elektr energiyasi bilan ta’minlovchi korxona faoliyati, xususan, Yaponiya davlati bilan hamkorlikda bunyod etilgan yangi, zamonaviy energosamarador qurilmalar faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Loyihaning umumiy qiymati 115,7 mln AQSH dollariga teng bo‘lib, uni bunyod etishda Turkiyaning “Çalik Enerji” kompaniyasi bosh pudratchi bo‘lib ishtirok etdi. Qurilmaga Yaponiyaning “Mitsubishi” kompaniyasining yuqori samarador gaz turbinasi o‘rnatildi. Bu esa yoqilg‘i sarfini kamaytirib, mahsulot tannarxini pasaytirish imkoniyatini beradi. Qurilma ishga tushirilishi natijasida elektr markazi tomonidan yiliga qo‘shimcha 515,6 million kilovatt soat elektr va 690,3 ming Gkal issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi.
Tadbir doirasida yangi energoinshoot qurilishiga hissa qo‘shgan xalqaro hamkorlar, pudratchi korxonalar, korxona jamoasi va “9-may – Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan taklif etilgan faxriy energetiklar uchun o‘zbek milliy an’analariga muvofiq bayram dasturxoni yozildi.

• Another international cooperation project in the energy sector has been successfully completed
As previously reported, among several major investment projects launched within the framework of the 3rd Tashkent International Investment Forum with the participation of our head of state, Shavkat Mirziyoyev, a new gas turbine unit with a total capacity of 64 MW was put into operation at the Tashkent Thermal Power Plants JSC. Today, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Uzbekistan, Takashi Hatori, and the head of the Japan International Cooperation Agency (JICA) office in our country, Bito Yoshibumi, visited this power facility.
The guests were accompanied by the Minister of Energy of the Republic of Uzbekistan and the Chairman of the Board of JSC “Thermal Power Plants”.
Initially, the visitors familiarized themselves with the activities of enterprises that provide heat and electric energy to large districts of our capital, such as Mirabad, Yakkasarai, and Yunusabad. In particular, the guests acquainted themselves with the operation of new, modern, energy-efficient plants built in cooperation with the Japanese side.
The total cost of the project amounted to 115,7 million US dollars, with the Turkish company “Çalik Enerji” participating in its construction as a general contractor. A highly efficient gas turbine from the Japanese company “Mitsubishi” was installed here, which will allow the reduction of production costs by lowering fuel consumption. With the commissioning of the device, the energy center will produce an additional 515,6 million kilowatt-hours of electricity and 690,3 thousand Gcal of heat energy per year.
As part of the event, in accordance with Uzbek national traditions, a festive table was set for foreign partners, contractors, staff of the enterprise who contributed to the construction of the new energy facility, and veteran power engineers on the occasion of “May 9 - Day of Memory and Honor”.