АСКУГ: ГАЗ ТАЪМИНОТИ СИФАТИНИ ОШИРИШ ЙЎЛИДА
АСКУГ тизимини Ўзбекистонда жорий этиш ҳақидаги гаплар узоқ вақтдан бери давом этиб келмоқда. Бунга сабаб, хўжалик секторида бугунги кунда газ истеъмолчиларининг ўртача 70 фоизида газ ҳисоблагичлари ўрнатилган. Уларнинг аксарияти 10 йилдан ортиқ вақт давомида ишлатилганлиги, маънан ва жисмонан эскирганлиги сабабли, ҳисоблашдаги хатоликлар рухсат этилган кўрсатгичлардан ошиб кетади. Бундан ташқари, айрим турдаги ҳисоблаш ускуналари ишлаб чиқарувчилар томонидан бугунги кунда ишлаб чиқаришдан олинган бўлиб, уларга техник хизмат кўрсатиш ҳам ўз-ўзидан тўхтатилган.
Истеъмолчилар тез-тез дуч келадиган яна бир муаммо - бу кўрсатгичлардаги номувофиқлик бўлиб, ҳисоблагичда бошқа рақамлар, биллинг тизимида эса умуман бошқа кўрсатгич. Натижа эса аниқ - кайфиятнинг бузилиши, турли хил текширув жараёнлари ва эҳтимол кўп йиллардаги тўлов квитанцияларини йиғиш, тегишли ташкилотларга бетиним қатнаш ҳамда соатлаб навбатларда кутиш.
Албатта, табиий газ етказиб берувчисининг фаолияти ҳам аъло даражада деб бўлмайди. Улар учун АСКУГ тизимини жорий этиш зарурати, энг аввало, мамлакатда газ истеъмоли ва ҳисобга олишни назорат қилувчи замонавий маълумотларни йиғиш бошқарув тизимининг йўқлигидан келиб чиқмоқда. Шу сабабли, газ таъминотчиси ва энергия комплексининг яна бир қатор тузилмалари юзлаб миллиард сўмларни йўқотишмоқда. Бундан ташқари, аҳоли орасида истеъмол қилинган табиий газ учун дебитор қарздорлар сони ҳам кўпайиб кетган.
Амалдаги тартибга мувофиқ, истеъмол қилинган "зангори ёқилғи" учун тўлов ҳар ойнинг 10-кунигача тўланиши кераклигини, деярли ҳамма билади. Аммо, амалиёт, аслида ҳаммаси бошқача эканлигини, истеъмол қилинган ёқилғи учун хаддан зиёд катта қарзлар вужудга келаётганини кўрсатмоқда.
Ушбу муаммо баъзи бошқа соҳалар учун ҳам долзарбдир. Ҳозирги кунга келиб, бу муаммони ҳал қилишнинг чораси мавжуд. Айтайлик, истеъмолчилар интернет ёки мобил алоқадан фойдаланишмоқчи бўлса, олдиндан тўловни амалга оширишади. Акс ҳолда, улар барча хизматлардан маҳрум бўлишади – ёки уларни шунчаки "ўчириб" қўйишади. Дарҳақиқат, ўз фаолиятини ташкил қилган пайтдан бошлаб, хизмат кўрсатувчи ёки етказиб берувчилар "тўлов йўқ, хизмат ҳам йўқ" деган ягона қоидага амал қилишади, бунинг натижасида эса муддати ўтган дебитор қарздорлик билан боғлиқ муаммолар юзага келмайди.
Табиий газни ҳисобга олишни назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини (АСКУГ) соҳага тадбиқ этиш орқали, тизимда қарздорлик билан боғлиқ муаммо ва узилишларни вужудга келишини олдини олиш, йўқотишларни камайтириш ҳамда "зангори ёқилғи"дан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари тўғрисида таъминотчини огоҳлантирилишига эришилади. Буни амалга ошириш механизмларидан бири бу - "ақлли" газ ҳисоблагичларни ўрнатишдир. Бу каби ҳисоблагичлар, истеъмолчининг ёқилғи сарфини юқори аниқлик билан ўлчаб, реал вақт режимида маълумотларни узатишлари, дебитор қарздорлар сонининг эса сезиларли даражада камайиб, газни ҳисобга олишнинг биллинг тизимидаги кўрсатгичлар ўзгаришига инсон омили таъсирини бартараф этилишига олиб келади.
АСКУГ тизимини мамлакатимизда жорий этиш билан боғлиқ ишлар "Ҳудудгазтаъминот" АЖ зиммасига юклатилган. Ва бу жараён 2022 йил охирига қадар якунланиши керак. Тизим газ ҳисоблагичларини ўрнатишни, маълумотларни йиғиш, қайта ишлаш ва узатишни, алоқа линияларини ётқизишни ва керакли телекоммуникация мосламаларини ўрнатишни ўз ичига олади.
Таъкидлаш керакки, "ақлли" ҳисоблагичлар "Ҳудудгазтаъминот" АЖ ҳисобидан, яъни бепул ўрнатилади. Гарчи кўплаб оммавий ахборот воситаларида табиий газнинг 1 кубометри учун 17 сўмлик индексация қилинадиган инвестиция маржаси ҳақида айтилган. Маълумот учун, Ўзбекистонда мўътадил инфляция туфайли нархлар ва тарифларнинг табиий индексацияси кузатилмоқда ва шунга мос равишда, АCКУГ лойиҳасини амалга ошириш харажатлари истеъмолчилар бўйнига қўшимча юк бўлмайди.
Ушбу ҳақиқатни тасдиқлаш учун барча асослар мавжуд. Хусусан, АСКУГни жорий этишга тайёргарлик ишларига 2017 йилда киришилган. 2018-2019 йилларда газ таъминоти ва истеъмоли турли хил бўлган ҳудудларда тажриба лойиҳалари бошланиб, истеъмол ҳажмини кузатиш ва маълумотларни онлайн узатиш қобилиятига эга газ истеъмолини ўлчаш ускуналари ўрнатилиши режалаштирилди. Тажрибанинг шаффофлигини таъминлаш учун турли ишлаб чиқарувчиларнинг ҳисоблаш ускуналаридан ўрнатилди.
Ҳозирги кунда барча тажриба ҳудудларда АСКУГ тизимини жорий қилиш бўйича ишлар якунланмоқда. Ушбу лойиҳада иштирок этган барча ишлаб чиқарувчиларнинг газ ҳисоблагичлари тасодифий тартибда метрологик текширувдан ўтказилади. Иш натижалари бўйича қўшимча шарҳ ва таклифлар ишлаб чиқарувчиларга юборилади.
Кейинги мақоламизда тажриба майдонларида АСКУГни амалга ошириш натижалари ҳақида батафсил маълумот берамиз. Шундай экан, бизни кузтишда давом этинг.

АСКУГ: ПОВЫШАЯ КАЧЕСТВО ГАЗОСНАБЖЕНИЯ
Разговоры о внедрении системы автоматизированной системы контроля учета газа в Узбекистане ходят давно. Это связано с тем, что сегодня газовые счетчики установлены примерно у 70% потребителей газа в бытовом секторе. За счет того, что многие из них эксплуатируются более 10 лет, а значит - морально и физически устарели, погрешности измерения превышают допустимые значения. Более того - некоторые типы измерительных приборов сняты с производства заводами- изготовителями, которые также прекратили и сервисное обслуживание приборов учета газа.
Еще одна проблема, с которой нередко сталкиваются потребители – это расхождение в показаниях – когда на счетчике одни цифры, а в системе биллинга совершенно другие. Как результат - испорченное настроение, потеря времени на различные разбирательства и сбор квитанций, возможно и за многие годы, визит в соответствующие организации и многочасовые ожидания в очереди.
Нельзя сказать, что и у поставщика природного газа все гладко. Для них необходимость внедрении системы АСКУГ обусловлена отсутствием современной системы управления сбора данных, что не позволяет эффективно контролировать потребление и учет газа в стране. По этой причине поставщик, а это целый ряд структур энергетического комплекса, теряет сотни миллиардов сумов. Кроме этого, растет еще и дебиторская задолженность и число неплательщиков за потребленный природный газ.
В соответствии с существующим порядком, оплату за потребленное «голубое топливо» необходимо вносить до 10 числа каждого месяца. Об этом знают практически все.  Но, как показывает практика, на деле все иначе. Как результат – баснословные просроченные задолженности за потребленное топливо.
Такая проблема актуальна и для некоторых других сфер. Между тем есть претендент, как ее решить. К примеру, за пользование интернетом или мобильной связью потребители платят вперед. В противном случае их лишают услуги – просто отключают. Ведь с момента организации своей деятельности, поставщики придерживаются одного правила «нет оплаты, нет и услуги», а значит нет и проблем с просроченной дебиторской задолженностью.
Эту и другие проблемы в системе газоснабжения призвана решить автоматизированная система контроля учета газа, которая позволит полностью предотвратить появление долгов, сбоев, сократит потери и предупредит поставщика о незаконном использовании «голубого топлива». Одним из механизмов ее внедрения является установка интеллектуальных приборов учета газа, проще говоря «умных» счетчиков. Они способны с высокой точностью измерить расход и передавать данные о потреблении топлива в режиме реального времени, в разы снизить показатели дебиторской задолженности и исключить человеческий фактор по изменению показаний в биллинговой системе по учету природного газа.
Задачи по внедрению системы АСКУГ в нашей стране возложены на АО «Худудгазтаъминот». И этот процесс должен завершится к концу 2022 года. Система предполагает установку приборов учета газа, сбор, обработку и передачу данных, прокладку линии связи и установку сопрягающих устройств телекоммуникаций.
Следует отметить, что «умные» счетчики будут устанавливаться за счет средств АО «Худудгазтаъминот», то есть бесплатно. Хотя в многочисленных публикациях в СМИ говорится об индексируемой инвестиционной наценке в размере 17 сумов за 1 куб м. природного газа. Уточним, что за счет умеренной инфляции в Узбекистане происходит естественная индексация цен и тарифов, соответственно, стоимость реализации проекта АСКУГ не ляжет тяжелым бременем на плечи потребителей.
Для утверждения этого факта есть все основания. Так, подготовка к внедрению АСКУГ началась еще в 2017 году. В 2018-2019 годах были запущены пилотные проекты в местах с различными условиями газоснабжения и потребления, в рамках которых была предусмотрена установка приборов учета газа с возможностью отслеживания объемов потребления и передачи данных в режиме онлайн. Для чистоты эксперимента измерительные приборы были установлены от разных производителей.
В настоящее время во всех пилотных участках эксперименты по внедрению системы АСКУГ завершаются. Ранее установленные здесь приборы учета газа от всех производителей, участвующих в этом проекте, в случайном порядке пройдут метрологическую экспертизу. По итогам изучения предложения и замечания будут переданы производителям.
В нашей следующей публикации мы в деталях расскажем о результатах внедрения АСКУГ на пилотных участках.