ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ВА ОСИЁ ТАРАҚҚИЁТ БАНКИ ЭЛЕКТР ТРАНСПОРТИ ИСТИҚБОЛЛАРИНИ МУҲОКАМА ҚИЛДИЛАР
Жорий йилнинг йил 21 февраль куни Энергетика вазирлигида Осиё тараққиёт банки маслаҳат кенгаши вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Унда электр транспортини ривожлантириш истиқболи билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Осиё тараққиёт банки миссиясининг мақсади Ўзбекистонда электр транспортини ривожлантириш сиёсати ва стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича маслаҳат бериш, электр транспорт воситаларининг атроф-муҳитга таъсирини таҳлил қилиш ҳамда солиқ, тарифлаш, субсидия ажратиш каби соҳаларда жаҳон амалиётини ҳисобга олган ҳолда иқтисодий оқибатларни баҳолашдир.
Учрашув давомида техник ёрдамнинг асосий йўналишлари,   жамоат ҳамда шахсий транспорт воситалари соҳасига электр транспорт воситаларини босқичма-босқич жорий этиш, бу борада тегишли стандартларни амалга ошириш, зарур инфратузилмани ривожлантириш ва Ўзбекистонда қуёш манбаларининг катта имкониятларини ҳисобга олган ҳолда ёқилғи қуюиш станцияларининг турларини аниқлаш, ресурсларни тежаш зарурияти ва батареялар ишлаб чиқариш бўйича тавсиялар беришнинг асосий йўналишлари муҳокама этилди.
Қайд этиш керак, электр транспортини ривожлантириш масалалари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш доирасида кўриб чиқилмоқда.

ADB to develop recommendations for introduction of electric vehicles in Uzbekistan
The Ministry of Energy held a meeting with representatives of the ADB consulting mission to discuss the development of manufacturing electric vehicles in Uzbekistan, the ministerial press service reported.
The purpose of the ADB mission is to advise on the development of policies and strategies for manufacturing electric vehicles in Uzbekistan, to analyze the environmental impact of electric cars and assess the economic consequences, taking into account world practice in such areas as taxation, tariffing and subsidizing.
During the meeting, the main directions of technical assistance and issuing recommendations on the phased introduction of electric vehicles for public and personal use, implementation of relevant standards, development of infrastructure and recharging stations taking into account the significant potential of solar resources in Uzbekistan were discussed. The need for resource conservation, the production of batteries were outlined.
The manufacturing of electric cars is being considered within the framework of the presidential decree “On accelerated measures to improve energy efficiency of economic and social sectors, implement energy saving technologies and develop renewable energy sources”.