ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ВА ОСИЁ ТАРАҚҚИЁТ БАНКИ ЭЛЕКТР ТРАНСПОРТИ ИСТИҚБОЛЛАРИНИ МУҲОКАМА ҚИЛДИЛАР
Жорий йилнинг йил 21 февраль куни Энергетика вазирлигида Осиё тараққиёт банки маслаҳат кенгаши вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Унда электр транспортини ривожлантириш истиқболи билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Осиё тараққиёт банки миссиясининг мақсади Ўзбекистонда электр транспортини ривожлантириш сиёсати ва стратегиясини ишлаб чиқиш бўйича маслаҳат бериш, электр транспорт воситаларининг атроф-муҳитга таъсирини таҳлил қилиш ҳамда солиқ, тарифлаш, субсидия ажратиш каби соҳаларда жаҳон амалиётини ҳисобга олган ҳолда иқтисодий оқибатларни баҳолашдир.
Учрашув давомида техник ёрдамнинг асосий йўналишлари,   жамоат ҳамда шахсий транспорт воситалари соҳасига электр транспорт воситаларини босқичма-босқич жорий этиш, бу борада тегишли стандартларни амалга ошириш, зарур инфратузилмани ривожлантириш ва Ўзбекистонда қуёш манбаларининг катта имкониятларини ҳисобга олган ҳолда ёқилғи қуюиш станцияларининг турларини аниқлаш, ресурсларни тежаш зарурияти ва батареялар ишлаб чиқариш бўйича тавсиялар беришнинг асосий йўналишлари муҳокама этилди.
Қайд этиш керак, электр транспортини ривожлантириш масалалари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш доирасида кўриб чиқилмоқда.

МИНЭНЕРГО И АБР ОБСУЖДАЮТ ПЕРСПЕКТИВЫ ЭЛЕКТРОТРАНСПОРТА
В Министерстве энергетики 21 февраля 2020 года состоялась встреча с представителями консультационной миссии Азиатского банка развития (АБР), на которой обсуждены вопросы развития электрического транспорта.
Целью миссии АБР является консультирование по вопросам разработки политики и стратегии в области развития электрического транспорта в Узбекистане, проведение анализа воздействия электротранспорта на окружающую среду и оценки экономических последствий с учетом мировой практики в таких направлениях как налогообложение, тарификация, субсидирование.
В ходе встречи намечены основные направления технического содействия и выдачи рекомендаций по поэтапному внедрению электромобилей в сферу общественного и личного автотранспорта, внедрения соответствующих стандартов, развития инфраструктуры и определения типов заправочных станций с учетом наличия в Узбекистане значительного потенциала солнечных ресурсов, необходимости ресурсосбережения, производства аккумуляторных батарей.
Добавим, что вопросы развития электрического транспорта рассматриваются в рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года № ПП-4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии».