ЭНЕРГИЯ ТАЪМИНОТИДАГИ ҚИНҒИРЛИК – ИСТЕЪМОЛЧИГА ЕТКАЗИБ БЕРИЛАЁТГАН ЭНЕРГИЯ МИҚДОРИДА ТАФОВУТЛАР ЮЗАГА КЕЛТИРМОҚДА
• ЭНЕРГИЯ ТАЪМИНОТИДАГИ ҚИНҒИРЛИК – ИСТЕЪМОЛЧИГА ЕТКАЗИБ БЕРИЛАЁТГАН ЭНЕРГИЯ МИҚДОРИДА ТАФОВУТЛАР ЮЗАГА КЕЛТИРМОҚДА
Энергия ресурсларидан тўғри, тежамкор фойдаланишда кўп ҳолларда истеъмолчиларда тўлов маданияти етишмаслиги, ўғрилик, турли қинғир ишлар тўсиқ бўлмоқда. Шу каби иллатлар туфайли таъминотчи корхоналар томонидан ишлаб чиқарилаётгани билан истеъмолчига етказиб берилаётган энергия миқдорида тафовутлар юзага келмоқда. Бу эса дебитор қарздорликни суньий ошиб кетишига олиб келмоқда. Айрим одамлар давлатнинг, халқнинг бойлигини талон-тарож қилишда турли қинғир усуллардан фойдаланмоқда, десак янглишмаймиз.
Яқинда “Ўзэнергоинспекция”нинг Самарқанд ҳудудий бўлими ва Мажбурий ижро бюроси қўшма иш режасига асосан истеъмолчилар томонидан электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари ўрганилганда ўғриликнинг антиқа усули аниқланди.
Жорий йилнинг 8 февраль куни Пахтачи туманида истеъмолчиларнинг электр энергиясидан фойдаланиши бўйича ўрганиш ўтказилди. Ўрганиш вақтида  Пахтачи тумани Жахонобод маҳалласи ҳудудида жойлашган фуқаро Хусанов Хабибжоннинг хонадонида умумий қуввати 29,9 кВт бўлган электр қабул қилгичларни ишлатишда ҳисоблагичсиз ва тегишли рухсатсиз ўзбошимчалик билан электр энергиясидан фойдаланилаётганлиги аниқланди. Мажбурий ижро бюроси Пахтачи туман бўлими ходимлари томонидан шу куни истеъмолчига нисбатан MIB SA EH-0007681-сонли қоидабузарлик далолатномаси расмийлаштирилди. Истеъмолчи электр тармоғидан узиб қўйилди. Пахтачи туман электр таъминоти корхонаси томонидан қоидабузилиш оқибатида истеъмолчи томонидан электр таъминоти корхонаси манфаатлари жами 235 372,8 кВт*соат бўйича 105 917 760 сўм зарар келтирилганлиги маълум бўлди.
Шунингдек, “Ўзэнергоинспекция”нинг Самарқанд ҳудудий бўлими томонидан Самарқанд шаҳрида фаолият юритувчи “Каплан Сер Сам” МЧЖ шаклидаги қўшма корхонаси, “SAMARKAND ENGLAND EKO-MEDIKAL” МЧЖ шаклидаги қўшма корхонаси, “Ал-Муйин Барокат” МЧЖ ва “EAST OIL” МЧЖларга тегишли ишлаб чиқариш цехлари электр таъминоти учун ўрнатилган трансформаторларнинг умумий қуввати 750 кВА дан ортиқ бўлсада, Самарқанд шаҳар электр таъминоти корхонаси томонидан II таъриф гуруҳи бўйича ҳисоб-китоб амалга оширилаётганлиги аниқланди. Ҳозирда юқорида кўрсатилган истеъмолчилар томонидан истеъмол қилинган электр энергиясини I таъриф гурухи асосида қайта ҳисоб-китоб қилиш ишлари амалга оширилмоқда.
Бундан ташқари “SAMARQAND METAL PRODUCTION” МЧЖга тегишли ишлаб чиқариш цехи ўзбошимчалик билан қуввати 1000 кВА бўлган трансформатор пункти электр тармоғига улаб олинганлиги аниқланди. Мажбурий ижро бюроси Самарқанд шаҳар бўлими ходимлари томонидан қоидабузарлик далолатномаси расмийлаштирилиб истеъмолчи тармоқдан узилди. “Электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари”нинг 117 банди талаблари асосида ҳозирда қоидабузарлик далолатномаси бўйича қайта ҳисоб-китоб ишлари амалга оширилмоқда.

ОБНАРУЖЕНЫ ПРАВОНАРУШЕНИЯ В ЭНЕРГОСНАБЖЕНИИ
Правильному и рациональному  использованию энергоресурсов зачастую мешают отсутствие потребительской культуры, хищения, другие противоправные действия.
Из-за подобных недостатков возникает разница между тем объемом электроэнергии, которая производится снабжающими организациями и тем, что доходит до потребителей. Это, в свою очередь, ведет к искусственному повышению дебиторской задолженности. Не будет ошибкой сказать, что некоторые люди используют различные незаконные способы для хищения государственных, народных благ.
В частности, уникальный способ хищения недавно был выявлен в ходе совместного мероприятия Самаркандского регионального отделения «Узэнергоинспекции» и Бюро принудительного исполнения.
8 февраля текущего года в Пахтачинском районе проведено изучение использования потребителями электроэнергии. При этом было выявлено, что в доме гражданина Х.Х., расположенном на территории махалли Жахонообод Пахтачинского района, при использовании электроприемника общей мощностью 29,9 кВт, электроэнергией пользуются самовольно, без счетчиков и соответствующего разрешения. Сотрудниками Пахтачинского районного отдела Бюро принудительного исполнения в тот же день по отношению к потребителю оформлен акт о правонарушении № MIB SA EH-0007681. Потребитель отключен от электросети. Было установлено, что в результате совершенного правонарушения нанесен ущерб интересам предприятия энергоснабжения в  размере 235 372,8 кВт*часов или 105 917 760 сумов.
Самаркандским региональным отделением «Узэнергоинспекции» было установлено, что несмотря на то, что общая мощность трансформаторов, установленных в производственных цехах, принадлежащих СП ООО “Каплан Сер Сам”, ООО “SAMARKAND ENGLAND EKO-MEDIKAL”, ООО “Ал-Муйин Барокат” и ООО “EAST OIL”, действующих в городе Самарканде превышает 750 кВА, Самаркандским городским предприятием электроснабжения расчет осуществлен по  II тарифной группе. В настоящее время осуществляется перерасчет использованной электроэнергии вышеперечисленными потребителями на основе I тарифной группы.
Кроме того, было выявлено, что производственный цех при ООО “Samarqand Metal Production”, самовольно подключился к электросети трансформаторного пункта мощностью 1000 кВА. Сотрудниками Самаркандского городского отдела Бюро принудительного исполнения был оформлен протокол о правонарушении и потребитель отключен от сети. На основе пункта 117 “Правил пользования электроэнергией” проводится работа по перерасчету по акту о правонарушении.