«Шўртан газ кимё комплексининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш» инвестиция лойиҳасининг оператори «Uzbekistan GTL» нинг расмий хабари
• «Шўртан газ кимё комплексининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш» инвестиция лойиҳасининг оператори «Uzbekistan GTL» нинг расмий хабари
Оҳирги вақтда Интернет ва турли ижтимоий тармоқларда эълон қилинган карантинга қарамай, 10 мингдан ортиқ киши Қашқадарё вилоятидаги синтетик суюқ ёқилғи (GTL) ишлаб чиқариш заводи қурилиш майдонида ишлашга мажбур бўлгани ҳақидаги хабарлар кўпайиб бормоқда. Шу муносабат билан  лойиҳа оператори «Uzbekistan GTL»  МЧЖ («Ўзбекнефтгаз» АКнинг таркибий корхонаси) қуйидагиларни расман маълум қилади.
Ҳозирги кунда республика иқтисодиёти учун ўзининг стратегик аҳамияти ва муҳимлигини ҳисобга олган ҳолда минтақадаги энг йирик инвестицион лойиҳа- Uzbekistan GTL ва Oltin Yo’l GTL (савдо белгиси) номлари билан машҳур бўлган «Шўртан газ кимё комплексининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш» инвестиция лойиҳасини амалга ошириш жадал суръатлар билан давом этмоқда.
Заводнинг ишга туширилиши билан ҳар йили республика ички бозорига 1,5 миллион тоннагача бўлган ҳажмдаги юқори сифатли ва экологик тоза нефт маҳсулотлари етказиб берилади.
Бугунги кунда заводнинг қурилиш майдонига ҳақиқатдан ҳам 9 804 киши жалб этилган бўлиб, улардан 940 нафар мутахассис хорижий мамлакатлар фуқароларидир, ҳамда 1 мингга яқин қурилиш ва махсус техникаси сафарбар этилган.
Қурилиш майдонига жами 95% дан ортиқ асосий технологик ускуналар ва бутловчи қисмлар етказиб берилди ва уларни заводнинг технологик ҳудудларига ўрнатиш ва монтаж ишлари давом этмоқда. Лойиҳани «тайёр ҳолда топшириш» шарти асосида (ЕРС шартномаси) амалга оширилганлик  даражаси 86 фоизни ташкил этади.
Қурилиш – монтаж ишлари «тайёр ҳолда топшириш» шарти асосидида (ЕРС шартномаси)  бош пудратчи ташкилот - “Hyundai Engineering Co. Ltd.”, “Hyundai Engineering and Construction Co. Ltd.” (Корея Республикаси) ва “Enter Engineering Pte. Ltd.” (Сингапур) компанияларнинг консорциуми томонидан амалга оширилмоқда.  Қурилиш майдонида қурилиш-монтаж ишларини бажарувчи асосий ишчи ходимлар бош пудратчининг ходимларидир.
Дунёда ва мамлакатимизда янги коронавирус инфекцияси билан боғлиқ бўлган нохуш вазият муносабати билан лойиҳа оператори «Uzbekistan GTL» МЧЖ лойиҳанинг бош пудратчиси билан биргаликда жорий йилнинг март ойи бошида бошланган эпидемияга қарши ва профилактик чора-тадбирлар мажмуини амалга оширмоқда.
Лойиҳага жалб этилган ҳар бир ходимнинг ҳаёти ва саломатлигини, шунингдек, оила вакиллари ва яқинларининг саломатлигини асраш мақсадида қуйидаги профилактик чора-тадбирлар амалга оширилди:
• Хорижлик мутахассисларнинг қурилиш майдонига сафарбар қилиш ишлари тўхтатилди;
• Ҳар бир ходимга тиббий ниқоблар, антисептиклар ва дезинфекция воситалари берилди ва доимий равишда берилиб бормоқда;
• Лойиҳа ҳудудига киришда, шунингдек ходимларнинг турар-жой ҳудудига киришда, ходимларнинг тана ҳарорати кунлик мониторингини амалга ошириш мақсадида телевизорлар ўрнатилди;
• Иш жойлари, офис бинолари, яшаш жойлари, озиқ-овқат маҳсулотларини қабул қилиш ва тайёрлаш жойлари, шунингдек истисносиз равишда барча транспорт воситалари доимий равишда дезинфекция қилинмоқда;
• Қашқадарё вилояти СЭС ва соғлиқни сақлаш вазирлигининг масъул мутахассислари иштирокида тушунтириш ишлари олиб борилмоқда;
• Лойиҳанинг 24 соат иш фаолиятини олиб борайдиган тезкор штаби ташкил этилиб, унинг таркибига СЭС нинг вилоят ва туман бўлинмаларининг малакали мутахассислари ва лойиҳада иштирок этувчи компанияларнинг масъул ходимлари киритилди;
• Лойиҳа тиббиёт маркази қўшимча равишда тез ёрдам, дори-дармон ва шахсий ҳимоя воситалари билан жиҳозланди, қўшимча тиббий ходимлар сафарбар этилиб 24 соатлик иш режимига ўтказилди;
• Хавфсизлик ва эҳтиёт чоралари ҳақидаги ахборот материаллари жойлаштирилди  ва ўрнатилди.
Лойиха ишчилари орасида коронавирус инфекциясининг тарқалишини олдини олиш мақсадида ишчилар шаҳарчаси ва қурилиш майдонида Қарши шахри, яқин атрофдаги қишлоқ ва бошқа туман марказларидан лойиха худудига кириш имконияти чекланган холда тўлиқ карантин ўрнатилган.
Шу билан биргаликда, карантин эълон қилинишидан аввал, лойихада иштирок этувчи Hyundai Engineering Co. Ltd, Enter Engineering Pte. Ltd. ва бошқа субпудартчи корхоналар томонидан, хамда “Uzbekistan GTL” МЧЖ қурилиш майдонида ишловчи ходимларига хеч қандай шарт ва истисносиз уларнинг ўз хохишига кўра меҳнат таътили, шунингдек офисда ишловчи қурилиш ишларида тўғридан-тўғри қатнашмайдиган ходимларнинг асосий қисмига уларнинг хохишига кўра Ўзбекистон Республикаси мехнат қонунчилигига қатъий мувофиқ тарзда ишни масофадан юритиш режимига ўтказилди.
Юқорилардан келиб чиққан холда, “Uzbekistan GTL” МЧЖ ҳамда Hyundai Engineering Co. Ltd ва Enter Engineering Pte. Ltd расмий равишда лойиха худудининг эпидемик холатини яхшилаш мақсадида бир қатор қўшимча чоралар кўриниши ва шунингдек, ижтимоий масофа принципи қатъий равишда бажарилишини таъкидлайди.
Лойиха оператори - “Uzbekistan GTL” МЧЖ - лойиханинг амалга оширилишида қатнашувчи пудратчи ва субпудратчи корхоналарнинг барча ходимларидан ҳар қандай савол, шикоят ва таклиф билан мурожаат қилмоқчи бўлса, ўзини ёмон ҳис қилса, шунингдек иш берувчи томонидан ноқонуний ҳатти-харакатлар содир бўлганда, “Uzbekistan GTL” МЧЖ (Oltin Yo’l GTL) масъул ходимларига ёки лойиха куну-тун ишловчи Оператив штабига +998 90 969 69 49 ва +998 90 932 93 00 телефон рақамлари орқали мурожаат этишни сўрайди.
“Uzbekistan GTL” МЧЖ, Hyundai Engineering Co. Ltd ва Enter Engineering Pte. Ltd ва барча субпудратчиь корхоналар хар бир ходимининг соғлиғи ва фаровонлиги ҳақида қайғуради, барчамиз учун қийин бўлган даврда коронавирус тарқалишини олдини олиш ва ходимлар соғлиғини сақлаш учун максимал даражада шароитлар яратилиб келинмоқда, шунингдек, корхоналар хар бир ходимга иш хақи сақланиши ва ўз вақтида тўланишини кафолатлайди ва ўз навбатида ходимлардан ўз ва яқинлари хамда хамкасбларининг соғлиғи сақлаш учун эхтиёт чораларига, бирламчи химоя воситаларини қоидаларига риоя қилиб ижтимойи масофани сақлашини сўрайди.

Официальное сообщение оператора инвестиционного проекта «Производство синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана шуртанского гхк» ооо «Uzbekistan GTL»
• Официальное сообщение оператора инвестиционного проекта «Производство синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана шуртанского гхк» ооо «Uzbekistan GTL»
В последнее время в сети интернет и в различных социальных сетях все чаще встречаются сообщения о том, что несмотря на объявленный карантин, на строительной площадке завода по производству синтетического жидкого топлива (GTL) в Кашкадарьинской области, заставляют работать более 10 тысяч человек, в связи с чем Компания-оператор проекта ООО «Uzbekistan GTL» (структурное предприятие АО «Узбекнефтегаз») официально сообщает следующее.
В настоящее время реализация проекта «Производство синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК» крупнейшего инвестиционного проекта в регионе, известного как Uzbekistan GTL и Oltin Yo’l GTL (торговая марка), учитывая его стратегическую важность и значение для экономики республики, продолжается активными темпами.
C вводом завода в эксплуатацию ежегодно на внутренний рынок республики будет поставляться до 1,5 млн тонн высококачественных и экологически чистых нефтепродуктов.
Сегодня на строительной площадке завода действительно задействовано 9 804 человек, из которых 940 специалистов являются гражданами иностранных государств и мобилизовано около 1 тысячи строительной и специальной техники.
Всего на строительную площадку доставлено более 95% основного технологического оборудования и комплектующих материалов, продолжается их установка и монтаж в технологических зонах завода. Реализация контракта на условиях «под ключ» (ЕРС контракт) завершена на 86%.
Строительно-монтажные работы выполняются в рамках контракта «под ключ» (ЕРС контракт) Генеральной подрядной организации – консорциума компаний Hyundai Engineering Co. Ltd., Hyundai Engineering and Construction Co. Ltd. (Республика Корея) и Enter Engineering Pte. Ltd. (Сингапур). Основной рабочий персонал, выполняющий строительно-монтажные работы на строительной площадке, являются работниками Генерального подрядчика.
В связи с неблагополучной ситуацией по новой коронавирусной инфекции в мире и в нашей стране, оператором проекта ООО «Uzbekistan GTL», совместно с Генеральным подрядчиком проекта реализуется комплекс противоэпидемических и профилактических мероприятий, начатых в начале марта текущего года, после появления информации о случаях заражения данной инфекцией.
В целях сохранения жизни и здоровья каждого работника, участвующего в реализации проекта, а также здоровья их родных и близких, предприняты следующие превентивные меры:
• приостановлена мобилизация специалистов иностранных граждан на строительную площадку;
• каждому работнику выданы и постоянно выдаются медицинские маски, антисептики и дезинфицирующие средства;
• установлены тепловизоры у входа на территорию проекта и у входа на территорию жилого поселка для работников, с ежедневным мониторингом температуры тела у работников;
• постоянно проводится дезинфекция рабочих мест, офисных помещений, мест проживания, мест приема и подготовки пищи, а также всех без исключения транспортных средств;
• периодически проводятся разъяснительные работы с участием ответственных специалистов СЭС Кашкадарьинской области и Министерства здравоохранения;
• организован круглосуточный оперативный штаб проекта, в состав которого вошли квалифицированные специалисты областного и районного подразделений СЭС и ответственные сотрудники компаний-участников проекта;
• осуществлена дополнительная комплектация медицинского центра проекта каретами скорой помощи, медикаментами, средствами индивидуальной защиты, также мобилизован дополнительный медицинский персонал и переведен в круглосуточный режим работы;
• размещены и установлены информационные материалы о мерах предосторожности и защиты.
В целях недопущения распространения коронавирусной инфекции среди работников проекта, на территории жилого поселка и строительной площадки установлен полноценный карантин с изоляцией доступа на территорию проекта из г.Карши, близлежащих поселков и других районных центров.
При этом, до объявления карантина, всем желающим работникам, без каких-либо исключений либо условий, находящимся на строительной площадке, со стороны компаний-участников проекта (работодателей) Hyundai Engineering Co. Ltd, Enter Engineering Pte. Ltd. и других субподрядных организаций, а также работникам ООО Uzbekistan GTL, были предоставлены трудовые отпуска, отпуска без сохранения заработной платы, а также для большей части офисных сотрудников, не задействованных напрямую в строительно-монтажных работах, по их просьбе, был осуществлен перевод на удаленный режим работы, в строгом соответствии с трудовым законодательством Республики Узбекистан.
Учитывая вышеизложенное, ООО Uzbekistan GTL совместно с Hyundai Engineering Co. Ltd и Enter Engineering Pte. Ltd официально заверяет что будет принят ряд дополнительных мер по улучшению эпидемической обстановки на территории проекта, а также строго внедрения принципа социальной дистанцированности.
Вместе с тем, Оператор проекта - ООО Uzbekistan GTL, просит всех работников подрядных и субподрядных организаций, участвующих в реализации проекта, при возникновении любых вопросов, жалоб и предложений, в случае плохого самочувствия, а также в случаях неправомерных действий работодателей сообщать ответственным сотрудникам ООО Uzbekistan GTL (Oltin Yo’l GTL) либо обращаться в круглосуточный Оперативный штаб проекта по контактному номеру телефона +998 90 969 69 49 либо +998 90 932 93 00.
ООО Uzbekistan GTL, Hyundai Engineering Co. Ltd и Enter Engineering Pte. Ltd и все субподрядные организации, заботятся о здоровье и благополучии каждого сотрудника, в это непростое для всех нас время, создав максимальные условия для предотвращения распространения коронавирусной инфекции и сохранения их здоровья, также компании гарантируют сохранение и своевременную выдачу заработной платы каждому работнику, и в свою очередь, просят своих работников также позаботиться о своем здоровье и о здоровье своих близких и коллег, соблюдая меры предосторожности, первичной защиты и соблюдая социальную дистанцию.