Ўзбекистонда қандай АЭС пайдо бўлади?
Бугунги кунда Республикада энергия таъминоти муаммоларини “яшил” энергетиканинг бошқа турлари билан биргаликда ҳал қиладиган атом энергетикасини ривожлантириш масаласи Ўзбекистон учун ҳар қачонгидан ҳам долзарбдир. Бу борада АЭС нинг атроф-муҳит ва мамлакат аҳолиси учун хавфсизлиги масаласи жамиятни ташвишга солаётган асосий мавзулардан биридир. Ушбу мақолада биз энг кўп сўраладиган саволларга жавоб беришга ҳаракат қилдик.
Реакторларнинг турлари
Дунёда турли хил реакторлар мавжуд, жумладан, тадқиқот, транспорт ва энергетика реакторларидир.
Тадқиқот реактори фундаментал ва амалий илмий тадқиқотлар ўтказиш учун қўлланилади. Тошкентдан 30 км узоқликда жойлашган Ядро физикаси институти (ЯФИ) да 60 йилдан ортиқ вақт давомида илмий-тадқиқот реактори мавжудлигини ҳамма ҳам билмайди. У бир қатор вазифаларни хал қилишга қаратилган бўлиб, хусусан ядро ва нейтрон физикаси соҳасидаги тадқиқотларни ўз ичига олади. Тадқиқотлардан ташқари, реактор ёрдамида турли хил маҳсулотлар, масалан, радионуклидлар ишлаб чиқарилиб, улар экспорт учун ҳам ишлаб чиқариладиган радиофармацевтика маҳсулотларини олишда қўлланилади. Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси маълумотларига кўра, 2010 йилдан 2015 йилгача бўлган давр мобайнида ЯФИ турли мамлакатларга 18 млн. АҚШ доллари қийматидаги радио маҳсулотларни экспорт қилган.
Транспорт реакторлари атом музёрарларида ишлатилади. Мазкур кучли денгиз кемалари – атомоходлар муз билан қопланган сувларда йил давомида ишлайди.
Энергетика реакторлари – асосий мақсади электр ва иссиқлик энергиясини ишлаб чиқариш бўлган ядро реакторларидир. Энергетика реакторлари атом электр станцияларида ишлайди. Жаҳондаги илк атом электр станцияси – Обнинск АЭС – Собиқ Иттифоқда 1954 йилда ишга туширилган.
Дунё қандай АЭС ларни танлайди?
Бугунги кунда дунёдаги энг хавфсиз ва ишончли энергетика реакторларидан бири сифатида Россиянинг ВВЭР лойиҳаси – сув-сувли энергетика реактори тан олинган. У атом энергетика қурилмаларининг муваффақиятли ривожланиш тармоқларининг вакилидир. Бундай типдаги реакторларнинг бошқа мамлакатлардаги умумий номи - PWR (pressurized water reactor) бўлиб, у дунёдаги ядро энергиясининг асоси ҳисобланади. Бундай реакторга эга бўлган биринчи станция Шиппингпорт атом электр станцияси 1957-йилда Қўшма Штатларда ишга туширилган.
Реактор сув билан тўлдирилган босимли идиш бўлиб, унда ядро ёқилғиси бўлган таёқчалар ботирилади. Бу ҳудуддан ўтиб, сув оқими ажралиб чиққан иссиқликни кетказади.
Ўзбекистонда қандай АЭС пайдо бўлади
Ўзбекистонда қандай АЭС қурилади?
Ўзбекистонда Россиянинг ВВЭР-1200 дизайнидаги реакторлари билан энг замонавий лойиҳа бўйича атом электр станциясини қуриш режалаштирилган бўлиб, бу ерда “1200” рақами реакторнинг қуввати, яъни 1200 МВт ни англатади.
Иккита реакторга эга атом электр станциясини қуриш режалаштирилгани учун унинг умумий қуввати 2 400 МВт бўлиб, 2030 йилда мамлакат электр энергиясига бўлган эҳтиёжнинг 15-18% ни таъминлайди.
Биринчи ВВЭР биринчи авлод электр реактори – Нововоронеж АЭС 1-сон энергоблокида 1964 йилда ишга туширилди. Кейинчалик иккинчи авлод реакторлари пайдо бўлиб, улар аллақачон дунё бўйлаб серияли ишлаб чиқаришга йўлга қўйилган эди. Илм-фан бир жойда турмайди ва эволюцион йўл билан такомиллашган 3-авлод, бироздан сўнг эса – 3+ авлодга эришилди. ВВЭР-1200 лойиҳаси сўнгги 3+ авлод реакторларига тегишли. Бу жаҳон атом ҳамжамияти томонидан бугунги кунга қадар энг хавфсиз деб тан олинган рус олимларнинг флагман маҳсулотидир.
ВВЭР нинг хавфсизлиги нимада?
Россия реакторларида автоматлаштирилган фаол ва пассив хавфсизлик тизимлари мужассамлашган. Фаоллари – энергия манбаини талаб қилади, пассив – энергия манбаини талаб қилмайди. ВВЭР-1200 лойиҳасида олимлар барча мавжуд билимларни бирлаштиришга ва реактор биносидан ташқарида радиоактивликнинг чиқарилишидан ҳимоя қилишни таъминлайдиган ўзгаришларни амалга оширишга муваффақ бўлишди.
Пассив хавфсизлик тизимларига, масалан, реактор блоки устида гумбаз шаклида ўрнатилган қўш темир-бетон қобиқ киради. Агар реактор залида бирор нарса содир бўлса, барча радиоактивлик бу муҳрланган қобиқ ичида қолади. Тасаввур қилинг, реакторга бериладиган барча сув буғга айланади ва чойнакдаги каби деворларда ва қопқоқда ичкаридан босади, аммо ички қобиқ бу улкан босимга бардош беради. Агар таҳдид ташқи бўлса, ташқи қобиқ самолёт қулаши, тўфон, портлаш ва бошқа қаршиликларга бардош бера олади. Шундай қилиб, энергоблокнинг гумбази ҳар доим ташқи ва ички зарбаларни қабул қилишга тайёр.
Реактор қобиғининг муҳим элементи фаол зонанинг амалда эҳтимоли ақл бовар қилмас ҳолатда вужудга келиши мумкин бўлган эришида кўзда тутилган “эритмани ушлаб қолувчи тузоқ”дир. Бу катта коса шаклига эга бўлиб, эритмалар билан кимёвий реакцияга кирадиган ва эритмани деярли бир зумда совутиш ва қаттиқ ҳолатга ўтказиш имконини берадиган материал билан тўлдирилади. "Тузоқ" бевосита реактор остида жойлашгани учун энг қийин вазиятда ўз оғирлиги остидаги эриган масса мазкур ўтга чидамли стаканга тушади. “Эритмани ушлаб қолувчи тузоқ”нинг мавжудлиги, ҳатто энг кам учрайдиган вазиятларда радиоактив парчаланиш маҳсулотлари муҳрланган қобиқда сақланишини таъминлайди.
АЭС зилзилага бардош бера оладими?
Албатта, биздаги сейсмик фаоллик туфайли бу энг долзарб масаладир. 3+ авлод реактори ҳатто электр узилишлари ва ҳалокатларга олиб келадиган қаттиқ зилзила юз берган тақдирда ҳам, худди шундай ҳимоя тизимлари радиоактивликнинг реактор блокидан ташқарига чиқиб кетишига йўл қўймайди. Россия дизайнидаги барча 3+ авлод АЭС лойиҳалари 9 балл зилзилада хавфсизликни таъминлайди.
Қобиқнинг кучайтирилган ҳимоя конструкциялари, шунингдек бинонинг ички конструкциясига зарар етказилишини олдини олувчи тиргаклар кучли силкинишларга бардош беришга ёрдам беради.
АЭС қурилиши ва эксплуатациясининг жаҳон тажрибаси шуни кўрсатадики, Ўзбекистон учун ВВЭР-1200 лойиҳасини танлаш хавфсизлик ва ишончлилик омиллари билан асосланади.

Какая АЭС появится в Узбекистане
Сегодня для Узбекистана как никогда актуален вопрос развития атомной энергетики, которая вместе с другими видами «зеленой» энергетики позволит решить проблемы энергоснабжения в Республике. Одна из главных тем, волнующих общество в этой связи – безопасность АЭС для окружающей среды и населения страны. В этом материале мы постарались ответить на несколько наиболее часто задаваемых вопросов.
Какие бывают реакторы?
В мире существуют различные виды реакторов, в том числе исследовательские, транспортные и энергетические.
Исследовательский реактор используется для проведения фундаментальных и прикладных научных исследований. Не все знают, что уже более 60 лет в Институте ядерной физики (ИЯФ), расположенном в 30 км от Ташкента, работает исследовательский реактор.
Он используется для решения целого ряда задач, включая исследования в области ядерной и нейтронной физики. Кроме исследований, с помощью реактора производится разная продукция, к примеру, радионуклиды, которые применяются для получения радиофармпрепаратов, в том числе и поставляемые на экспорт. По данным Академии наук Республики Узбекистан, за период с 2010 по 2015 годы ИЯФ экспортировал в разные страны радиопродукцию на 18 миллионов долларов США.
Транспортные реакторы используются на атомных ледоколах. Эти мощные морские суда-атомоходы работают круглый год в покрытых льдом водах.
Энергетические реакторы – это ядерные реакторы, главным назначением которых является выработка электрической и тепловой энергии. Энергетические реакторы работают на атомных электростанциях. Первая в мире атомная электростанция – Обнинская АЭС - была запущена в СССР в 1954 году.
Какие АЭС выбирает мир?
Одним из самых безопасных и надежных видов энергетических реакторов в мире на сегодня признан российский проект ВВЭР – водо-водяной энергетический реактор. Он является представителем одной из наиболее удачных ветвей развития ядерных энергетических установок.
Общее название реакторов этого типа в других странах — PWR (pressurized water reactor), считается основой мировой ядерной энергетики. Первая станция с таким реактором АЭС Шиппингпорт была запущена в США в 1957 году.
Реактор представляет собой сосуд под давлением, заполненный водой, куда погружены стержни, содержащие ядерное топливо. Проходящий через эту зону поток воды отводит выделяющееся тепло.
Какая же АЭС будет построена в Узбекистане?
Какая АЭС появится в УзбекистанеВ Узбекистане планируется строительство атомной станции по самому современному проекту с реакторами российского дизайна ВВЭР-1200, где цифра «1200» обозначает мощность реактора, то есть 1200 MВт.
Поскольку планируется строительство АЭС с двумя реакторами, то ее общая мощность составит 2400 МВт, что обеспечит около 15-18% потребности страны в электроэнергии в 2030 году.
Первый ВВЭР был введен в эксплуатацию в 1964 году на энергоблоке №1 Нововоронежской АЭС – энергетический реактор первого поколения. Позже появились реакторы второго поколения, они были уже серийными, и строились по всему миру. Но наука не стоит на месте, и эволюционным путем пришли к улучшенному поколению 3, и чуть позже - 3+. Проект ВВЭР-1200 относится к реакторам последнего поколения 3+. Это флагманский продукт российских ученых, признанный мировым атомным сообществом наиболее безопасным на сегодняшний день.
Что делает ВВЭР безопасным?
В российских реакторах сочетаются автоматические активные и пассивные системы безопасности. Активные - требующие наличия источника энергоснабжения, пассивные - не требующие источника энергии. В проекте ВВЭР-1200 ученым удалось совместить все имеющиеся знания и внести изменения, которые обеспечили защиту от выхода радиоактивности за пределы здания реактора при любых ситуациях.
К пассивным системам безопасности, к примеру, относится двойная железобетонная оболочка, установленная над реакторным блоком в форме купола. Если что-то случится в реакторном зале, вся радиоактивность останется внутри этой герметичной оболочки. Представьте, что вся поданная в реактор вода превратится в пар и, как в чайнике будет давить изнутри на стенки и крышку, но внутренняя оболочка выдержит это колоссальное давление. Если угроза внешняя, то уже внешняя оболочка способна выдержать падение самолета, ураган, взрыв и не только. Таким образом, купол энергоблока всегда готов принять удар как извне, так и изнутри.
Важным элементом защитной оболочки реактора является «ловушка расплава», которая предусмотрена на случай практически невероятного плавления активной зоны. Она имеет форму огромного кубка и заполнена, материалом, который вступает с расплавом в химическую реакцию и позволяет практически мгновенно охладить расплав и перевести его в твердое состояние. Поскольку «ловушка» расположена прямо под реактором, то в самой сложной ситуации расплавленная масса под собственным весом упадет в этот огнеупорный стакан. Наличие «ловушки расплава» позволяет гарантировать, что даже в самых маловероятных ситуациях радиоактивные продукты распада будут удержаны в пределах герметичной оболочки.
Выдержит ли АЭС землетрясение?
Конечно, с нашей сейсмоактивностью этот вопрос один из актуальных. В случае с реактором поколения 3+ даже при сильнейшем землетрясении с отключением электроснабжения и разрушениями те же защитные системы не позволят выйти радиоактивности за пределы реакторного блока. Все проекты АЭС поколения 3+ российского дизайна рассчитаны на обеспечение безопасности при землетрясении в 9 баллов. Выдержать сильнейшие подземные толчки позволяют усиленные защитные конструкции оболочки, а также подвески и опоры, которые исключают повреждение оборудования и внутренних конструкций здания.
Мировой опыт строительства и эксплуатации АЭС показывает, что выбор для Узбекистана именно проекта ВВЭР-1200 обоснован важнейшими факторами безопасности и надежности.