ШАМОЛ ЭЛEКТР СТАНЦИЯСИНИ ҚУРИШ БЎЙИЧА БИРИНЧИ ТЕНДЕРДА ИШТИРОК ЭТИШ УЧУН 70 ТА ИНВЕСТОР АРИЗА БЕРДИ
• ШАМОЛ ЭЛEКТР СТАНЦИЯСИНИ ҚУРИШ БЎЙИЧА БИРИНЧИ ТЕНДЕРДА ИШТИРОК ЭТИШ УЧУН 70 ТА ИНВЕСТОР АРИЗА БЕРДИ
30 та мамлакатдан 70 компания ва консорциумлар Ўзбекистонда  қуввати 100 МВт  га тенг бўлган биринчи шамол электр станцияси (ШЭС) қурилишида иштирок этиш учун ариза берди. Аризалар шу йилнинг 13 майигача қабул қилинди.
Мустақил электр энергия ишлаб чиқарувчилар Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Молия вазирлиги қошидаги давлат-хусусий шерикчиликни ривожлантириш агентлиги томонидан лойиҳада иштирок этишга таклиф қилинди.
Тендер ғолиблари ушбу лойиҳа доирасида объектларни ишлаб чиқиш, молиялаш, қуриш, уларга эгалик қилиш ва фойдаланишга иштирок этади.
Шамол энергетика лойиҳаси бўйича биринчи тендер Европа тикланиш ва тараққиёт банки томонидан ҳамкорлик тўғрисидаги битим доирасида амалга оширилади. Бундан кўзланган мақсад умумий қуввати 1 ГВт. га тенг шамол электр станцияларини қуришдир.
Ушбу шамол электр станцияларини ва тегишли инфратузилмани қуриш учун майдонча Қорақалпоғистон Республикаси Қораўзак туманидан танланган.
Айтиш керакки, ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан амалга оширилаётган қайта тикланувчи электр манбаларини ишга тушириш бўйича кенг кўламли стратегиянинг бир қисмидир.  Умуман олганда, яқин 10 йилда мамлакатда электр энергияга ўсиб бораётган талабни қондириш мақсадида иқтисодий самарали ва экологик соф шамол электрстанциялари қаторини кенгайтириш кўзда тутилган.

ЗАЯВКИ НА УЧАСТИЕ В ПЕРВОМ ТЕНДЕРЕ ПО ВЭС ПОДАЛИ 70 ИНВЕСТОРОВ
70 компаний и консорциумов из 30 стран подали заявки на участие во впервые проводящемся в Узбекистане тендере по строительству ветровой электростанции (ВЭС) мощностью 100 МВт. Прием заявок проводился до 13 мая т.г.
Независимые частные производители электроэнергии были приглашены к участию в проекте Министерством энергетики Республики Узбекистан, Министерством инвестиций и внешней торговли и Агентством по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов.
Победители тендера примут участие в разработке, финансировании, строительстве, владении и эксплуатации объектов в рамках данного проекта.
Первый тендер на ветроэнергетический проект будет реализован при поддержке Европейского банка реконструкции и развития в рамках соглашения о сотрудничестве, конечной целью которого является строительство ветровых электростанций суммарной мощностью 1 ГВт.
Площадка для строительства данной ветровой электростанции и сопутствующей инфраструктуры выбрана в Караузякском районе Республики Каракалпакстан.
Добавим, что этот проект является частью  масштабной стратегии задействования возобновляемых источников энергии, реализуемой Правительством Республики Узбекистан. В целом в ближайшие 10 лет предусмотрено развертывание экономически эффективных и экологически чистых ветровых электростанций суммарной мощностью до 3 ГВт с целью удовлетворения растущего спроса на электроэнергию в стране.