ЭНЕРГИЯ ТЕЖАМКОРЛИК ЙЎЛИДА САМАРАЛИ ИСЛОҲОТЛАР
Муҳтарам Президентимиз белгилаб берган вазифаларга мувофиқ Энергетика вазирлиги томонидан иқтисодиёт тармоқларида энергия ресурсларини тежаш ва энергия самарадорлигини оширишга қаратилган норматив-ҳуқуқий базани ривожлантириш бўйича зарур чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг 2020 йил 14 июлдаги  ЎРҚ-628-сон Қонуни билан қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида” 1997 йил 25 апрелдаги 412-I-сон Қонунига ўзгартириш қўшимчалар киритиш ҳақида” қонуни Ўзбекистон Республикаси Президентининг мамлакатимизда энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича қабул қилинган қарорларидан келиб чиқиб тайёрланган.
Шунингдек, Олий Мажлис депутатлари томонидан қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг ушбу қонуни, уларнинг ҳудудларда назорат-таҳлил кўринишида ўтказган ўрганиш натижалари билан аниқланган камчиликларни бартараф этиш натижалари бўйича амалга оширилган.
Жумладан, мазкур ўрганишлар энергия ресурслари истеъмоли самарадорлигини мониторинг қилишнинг таъсирчан тизими, энергияни тежайдиган замонавий технологияларни жорий этиш хизматларининг мавжуд эмаслиги, бу соҳада ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланиш даражасининг пастлигини кўрсатган.
Шу муносабат билан, Қонунда қуйидаги ўзгартириш ва қўшимчалар, яъни: 8-моддада энергия самарадор ва энергия тежайдиган технологияларни жорий этиш бўйича товарлар (ишлар, хизматлар)ни сертификатлаш тўғрисида қўшимча норма белгиланди;
энергиядан фойдаланишда давлат сиёсатини самарали юритиш мақсадида, 10 ва 11-моддаларнинг нормаларига энергия самарадор, энергия тежамкор ва энергия сарфи тушунчаларининг моҳияти аниқлаштирилиб, ўзгартиришлар киритилди;
Энергетика вазирлигини энергиядан оқилона фойдаланиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органи этиб белгилаган ҳолда, унинг вазифаларини алоҳида кўрсатиш мақсадида қонун 11-1 модда билан тўлдирилди;
энергиядан фойдаланиш соҳасидаги давлат текшируви амалга оширилишини тизимли йўлга қўйиш, назорат органларининг ваколатларини белгилаш мақсадида 11-2 модда билан тўлдирилди;
қонунни энергиядан оқилона фойдаланиш соҳасида маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ваколатларини белгиловчи 11-3-модда қўшимча равишда қабул қилинди;
қонуннинг амалдаги 7, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 20-моддаларида энергия тежамкор, энергия самарадор тушунчалари аниқлаштирилиши муносабати билан айрим техник ўзгартиришлар киритилди ҳамда “Ҳукумат” сўзи “Вазирлар Маҳкамаси” сўзлари билан алмаштирилди.
Юқорида номи қайд этилган қонун, унинг лойиҳаси ишлаб чиқилишида Америка Қўшма Штатлари, Буюк Британия, Япония, Франция, Германия, Украина, Россия ва Қозоғистон каби давлатларнинг энергияни тежаш ва энергиядан самарали фойдаланиш, энергия ресурслари сарфини меъёрлаштириш соҳасидаги тажрибалари ўрганилган.
Ҳозирги вақтгача янги қабул қилинган қонунни Ўзбекистон Республикаси фуқароларига, тадбиркорлик субъектларига ва ижрочиларга етказиш ҳамда тушунтириш бўйича қатор тадбирлар ўтказилди.
Ўзбекистон Республикасининг 2020 йил 14 июлдаги “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги ЎРҚ-628-сонли Қонунининг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини тушунтириш ишларини ташкил этиш мақсадида, дастлаб қонун матни Энергетика вазирлигининг (http://minenergy.uz/uz/lists/view/14)  расмий веб-сайтида эълон қилинди.
2020 йил 15 июль куни Адлия вазирлиги томонидан тайёрланган тарғибот материаллари (аннотация, слайд ва инфографика) тўплами  ҳам Энергетика вазирлигининг (http://minenergy.uz/uz/news/view/696) расмий веб-сайтида эълон қилинди.
Мазкур тарғибот материаллари орқали қонуннинг мазмун моҳиятини кенг жамоатчиликка етказиш мақсадида, тарғибот материлларри Энергетика вазирлиги мутасаддилигидаги ташкилотларга юборилди ҳамда унинг ижроси таъминланиши назоратга олинди.
Энергетика вазирлиги мутасаддилигидаги ташкилотлар ва уларнинг ҳудудий филиаллари томонидан:
2020 йил 22 июль куни “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди” рукнидаги сарлавҳали материал (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/440);
2020 йил 3 август куни “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисидаги қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди” рукнидаги сарлавҳали материал (https://t.me/uzmetaxborotxizmati/4241);
2020 йил 6 август куни “Ўзбекистон Республикасининг 2020 йил 14 июлдаги “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида”ги
Ўзбекистон Республикаси  Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги Қонуни мазмун моҳияти” номланиши билан сарлавҳали хабар (https://t.me/AO_Hududgaztaminot/1206) эълон қилинди.
Шу билан бирга, мазкур қонуннинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини жамоатчиликка тушунтириш бўйича жойларда режа-жадвал асосида тизимли ҳамда манзилли тарғибот тадбирларини ташкил қилиш,
тарғибот тадбирларида телевидение ва радио имкониятларидан самарали фойдаланишга алоҳида эътибор қаратилган.
Ўзбекистон Республикасининг “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида” Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида” Ўзбекистон Республикасининг 2020 йил 14 июлдаги ЎРҚ-628-сон Қонуни билан қабул қилинган нормалар:
энергия ресурслари истеъмолининг самарадорлигини тизимли мониторинг қилишга;
энергия ресурслари харажатларини оптималлаштиришга ва уларнинг истеъмол ҳажмини камайтиришга;
мамлакатнинг барқарор иқтисодий ўсишини мустаҳкамлашга;
ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар таннархини пасайтиришга ва уларнинг ташқи бозорларда рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади.
Д. ЮСУПАЛИЕВ, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада энергия самарадорлик ва энергия тежамкорлик бўйича Департаменти бош мутахассиси.

ЭФФЕКТИВНЫЕ РЕФОРМЫ НА ПУТИ ЭНЕРГОСБЕРЕЖЕНИЯ
В соответствии с задачами, поставленными Президентом Республики Узбекистан, Министерством энергетики реализуются необходимые меры по развитию нормативно-правовой базы, направленные на экономию энергоресурсов и повышение энергоэффективности в отраслях экономики.
В частности, Закон Республики Узбекистан №ЗРУ-628 «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О рациональном использовании энергии» от 14 июля 2020 года, разработан исходя из постановлений главы государства, принятых в целях повышению энергоэффективности, внедрения энергосберегающих технологий и развития возобновляемых источников энергии.
Вместе с тем, этот Закон, принятый депутатами Олий Мажлиса, разработан с целью устранения недостатков, выявленных в ходе контрольно-аналитической работы, проведенной на местах.
В частности, это изучение показало отсутствие действенного мониторинга эффективности потребления энергоресурсов и практического механизма по внедрению современных энергосберегающих технологий, а также низкий уровень использования в этих целях информационно-коммуникационных технологий.
В этой связи, Законом вносятся следующие изменения и дополнения:
- в статье 8 предусмотрена дополнительная норма по сертификации товаров (работ, услуг) по внедрению энергоэффективных и энергосберегающих технологий;
- в целях эффективной реализации государственной политики по энергопользованию, в нормах статей 10 и 11 внесены изменения с целью дачи четкого определения таких понятий, как «энергоэффективность», «энергосбережение» и «расход энергии»;
- Закон дополнен статьей 11-1, которой Министерство энергетики Республики Узбекистан определено специально уполномоченным государственным органом в области рационального использования энергии, с отдельным указанием поставленных перед ним в этих целях задач;
- Закон дополнен статьей 11-2 в целях налаживания системного осуществления государственных проверок в сфере энергопользования, определения полномочий контролирующих органов;
- дополнительно принята статья 11-3, определяющая полномочия органов государственной власти на местах в области рационального использования энергии;
- в связи с уточнением понятий «энергосбережение», «энергоэффективность» в действующие статьи №№ 7, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 20 внесены некоторые технические изменения, а также слово «Правительство» заменено на слова «Кабинет Министров».
При разработке проекта вышеупомянутого закона был изучен опыт таких государств, как США, Великобритания, Япония, Франция, Германия, Украина, Россия и Казахстан в области экономии энергии и эффективного использования энергии, нормировании расхода энергоресурсов.
К настоящему времени реализован ряд мероприятий по доведению информации о внесенных изменениях до граждан и субъектов предпринимательства Республики Узбекистан.
В целях организации работы по разъяснению содержания и значения Закона Республики Узбекистан №ЗРУ-628 «О рациональном использовании энергии» от 14 июля 2020 года, текст Закона размещен на официальном веб-сайте Министерства энергетики (http://minenergy.uz/uz/lists/view/14).
15 июля 2020 года также на официальном веб-сайте Министерства энергетики (http://minenergy.uz/uz/news/view/696) был размещен комплект разъяснительных материалов (аннотация, слайд и инфографика), подготовленный по данному вопросу Министерством юстиции.
В целях доведения содержания данных разъяснительных материалов до широкой общественности, они были направлены в организации, подведомственные Министерству энергетики, за исполнением данного поручения проводится мониторинг.
Организациями, подведомственными Министерству энергетики, и его территориальными филиалами в целях информирования общественности также проведена следующая работа:
22 июля 2020 года опубликован статья «Внесены изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О рациональном использовании энергии» (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/440);
3 августа 2020 года опубликована статья «Внесены изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан о рациональном использовании энергии» (https://t.me/uzmetaxborotxizmati/4241);
6 августа 2020 года размещено сообщение «Суть и содержание Закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О рациональном использовании энергии» (https://t.me/AO_Hududgaztaminot/1206).
Вместе с тем, особое внимание уделено организации системных и адресных мероприятий по разъяснению содержания и значения данного закона на местах на основе плана-графика, а также адресных мероприятий, эффективному использованию возможностей телевидения и радио в ходе пропагандистских мероприятий.
Принятые нормы в соответствии с Законом Республики Узбекистан №ЗРУ «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О рациональном использовании энергии» от 14 июля 2020 года будут способствовать:
- системному мониторингу эффективности потребления энергоресурсов;
- оптимизации расходов энергоресурсов и сокращению объема их потребления;
- укреплению стабильного экономического развития страны;
- снижению себестоимости производимой продукции и повышению их конкурентоспособности на внешних рынках.
ЮСУПАЛИЕВ, Главный специалист Департамента по энергоэффективности и энергосбережению в отраслях экономики и социальной сфере Министерства энергетики Республики Узбекистан