Энергетика вазирлигида гендер ҳаракати режасини амалга ошириш бўйича йўл харитаси тасдиқланди
Сўнгги йилларда мамлакатимизда хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ва имкониятларни таъминлаш, хотин-қизларнинг жамият ҳаётидаги ўрнини мустаҳкамлаш масаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида ҳам бу борада қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, вазирлик томонидан гендер ҳаракати режасини амалга ошириш бўйича йўл харитаси тасдиқланди. Унда гендер ҳаракати режасини амалга ошириш бўйича ўтказиладиган тадбирлар, амалга ошириш механизмлари, муддати ва кутилаётган натижалар ўз ифодасини топган.
Йўл харитаси асосида Энергетика вазирлиги халқаро молия институтлари билан ҳамкорликда:
• кадрлар сиёсатини халқаро энергетика амалиёти асосида гендер муносабатларни ҳисобга олган ҳолда ишлаб чиқиш;
• Энергия лойиҳалари пудратчилари томонидан гендер зўровонлиги хавфининг олдини олиш, камситмаслик ва тенг имкониятлар яратиш сиёсатини жорий этиш;
• Аёлларнинг умумий бандилигини 5% га етказишнинг мақсадли кўрсаткичига эришиш мақсадида гендер тенгликни рағбатлантириш учун хусусий сектор иштирокидаги инвестиция лойиҳалари учун харидлар бўйича қўлланмага ўзгартиришлар киритиш каби бир қатор тадбирлар кўзда тутилган.
Ушбу тадбирлар натижасида қуйидаги натижаларга эришиш кутилмоқда:
• Ўзбекистон энергетика секторининг гендер тенлигига йўналтирилган таркибини шакллантиришда муаммоли ҳолатлар аниқланади;
• Кадрлар сиёсатида гендер муносабатлари ҳисобга олинади ва тенг имкониятлар кафолатларини яратиш сиёсатига киритилади;
• Гендер кўрсаткичлари умумий бошқарув ахборот тизимига жорий этилади;
• Ижтимоий масъулиятли энергетика компанияларининг корпоратив маданияти ва имиджи шакллантирилади;
• Энергетика ва инфратузилма лойиҳаларида гендер зўровонлиги хавфини минималлаштириш тизими яратилади;
• Ўзбекистон Республикасининг “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги қонунига мувофиқ тенг ҳуқуқ ва имкониятлар кафолатларини амалга ошириш механизми яратилади;
• Энергетика вазирлиги ва энергетика компаниялари ходимларининг малакасини мунтазам ошириб бориш тизими энергетика тармоқларида гендер ёндашувни жорий этиш соҳасида тўпланган илғор халқаро амалиётга мувофиқ яратилади.
Қайд этиш керакки, ёқилғи-энергетика комплекси, жисмоний оғир юкни назарда тутувчи мураккаб соҳа бўлгани учун бу соҳада аёллар кўп эмас. Бироқ, бугунги кунда ушбу масалага давлат даражасида катта эътибор қаратилганлиги сабабли, энергетика вазирлиги тизимида хотин-қизлар сонини кўпайтириш ва уларнинг яхши натижаларга эришиши учун барча зарур шарт-шароитлар яратилмоқда.
Хусусан, бугунги кунда энергетика вазирлиги тизимидаги ташкилотларда 13 915 нафар аёл ходим меҳнат қилмоқда. Улардан 354 нафари раҳбарлик лавозимларида фаолият юритади.

В Министерстве энергетики утверждена дорожная карта по реализации плана гендерного движения
В последние годы в нашей стране особое внимание уделяется вопросам обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин, укрепления роли женщин в обществе. В Министерстве энергетики Республики Узбекистан также осуществляется конкретная работа в данном направлении.
В частности, министерством утверждена дорожная карта по реализации гендерного плана. Она вбирает в себя мероприятия и механизмы реализации плана гендерного движения, сроки их выполнения и ожидаемые результаты.
На основе дорожной карты Министерством энергетики в сотрудничестве с международными финансовыми институтами предусмотрен ряд мероприятий, в том числе:
• разработка кадровой политики на основе международной энергетической практики с учетом гендерных отношений;
• внедрение подрядчиками энергетических проектов политики создания равных возможностей и предотвращения гендерной дискриминации;
• в целях достижения целевого показателя доведения общей занятости женщин до 5% для стимулирования гендерного равенства, внесение изменений в пособие по закупкам для инвестиционных проектов.
В ходе реализации таких мероприятий ожидаются следующие результаты:
• будут выявлены проблемы, связанные с формированием состава энергетического сектора Узбекистана, и приняты меры, направленные на достижение гендерного равенства;
• при реализации кадровой политики будут учитываться гендерные отношения, будут введена политика создания равных возможностей;
• гендерные показатели будут внедрены в общую информационную систему управления;
• будут сформированы корпоративная культура и имидж социально ответственных энергетических компаний;
• будет создана система минимизации опасности негативных явлений, связанных с гендерной проблематикой в энергетических и инфраструктурных проектах;
• в соответствии с Законом Республики Узбекистан “О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин” будет создан механизм реализации гарантий равных прав и возможностей;
• Система непрерывного повышения квалификации работников Министерства энергетики и энергетических компаний будет создана в соответствии с передовой международной практикой, накопленной в области внедрения гендерного подхода в энергетических отраслях.
Следует отметить, что топливно-энергетический комплекс является весьма сложной сферой, связанной с тяжелой физической нагрузкой, поэтому женщин в этой сфере мало. Однако на сегодняшний день данному вопросу уделяется огромное внимание на уровне государства, поэтому создаются все необходимые условия для увеличения числа женщин в системе Министерства энергетики, достижения ими весомых результатов.
В частности, сегодня в организациях системы Министерства энергетики трудятся 13915 женщин. 354 из них занимают руководящие должности.