Энeргетика вазирлиги ва Энeргетика хартияси котибиятининг онлайн форуми бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 2 ноябрь куни Энергетика хартияси котибияти ва Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Марказий ва Жанубий Осиёда минтақавий энергетик ҳамкорлик бўйича ишчи гуруҳининг 16-йиғилиши онлайн тарзда бўлиб ўтди.
Ҳар йили ўтказиладиган йиғилишни Энергетика вазирлиги ташкиллаштирди ва унга мезбонлик қилди.
Форумда Миллий энергетика идоралари ҳамда вазирликлардан 30 нафар иштирокчи, шунингдек, Марказий Осиёнинг беш давлати, Афғонистон, Мўғулистон ва МДҲ энергетика Кенгашидан электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш билан шуғулланувчи компаниялар иштирок этди.
2007 йилда ташкил этилган Энергетика соҳасидаги ҳамкорлик бўйича махсус ишчи гуруҳ ҳар йили ёки ҳар икки йилда йиғилиб, минтақадаги энергетика соҳаси мутахассисларини йиғиб, электр энергиясини ишлаб чиқариш, импорт ва экспорт қилиш ҳамда транзит, савдо ва минтақавий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилади.
Бу йилги йиғилишда энергетика соҳасидаги анъанавий ва янги лойиҳалар ҳамда ташаббуслар муҳокама қилинди. Иштирокчилар 2019 йил март ойида бўлиб ўтган сўнгги учрашувдан кейинги даврни ўз ичига олган янгиланишлар, ҳисоботлар ва тақдимотлар билан танишдилар.
Кейинги йиғилишда қайта тикланадиган энергия манбаларининг ўсиб бориши ва уларнинг мавжуд ишлаб чиқариш қувватлари билан ўзаро таъсирининг ҳуқуқий ва техник жиҳатлари билан боғлиқ мавзуларга эътибор қаратиш, шунингдек минтақавий чегаралар орқали энергия тизимларини янада интеграциялашуви шароитида электр энергиясининг транзити билан боғлиқ масалалар бўйича мунозараларни давом эттириш тўғрисида қарор қабул қилинди.

On 2 November 2020, the Energy Charter Secretariat and the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan acting as host and co-organizer this year, held in virtual fashion the 16th Meeting of the Taskforce on Regional Energy Cooperation in Central and South Asia.
The Taskforce, established in 2007, has been meeting ever since on an annual or biannual basis, gathering power sector professionals from the region and discussing matters related to electricity production, its import and export along with related issues on transit, trade and regional cooperation.
This year’s meeting has focused on its traditional objectives and new projects and initiatives in the power sector. Thirty participants representing national energy agencies and ministries as well as companies engaged in generation, transmission and distribution of electricity from five Central Asian states, Afghanistan, Mongolia and CIS Power Council , have listened to updates, reports and presentations covering the period spanning from the most recent RECA Taskforce meeting held in March 2019.
The participants have decided to focus at the next meeting on the matters related to legal and technical aspects of growing introduction of renewables and interaction thereof with existing generating capacities and to continue focusing on the issues stemming from the transit of electricity in the context of further integration of power systems across regional borders.