Энeргетика вазирлиги ва Энeргетика хартияси котибиятининг онлайн форуми бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 2 ноябрь куни Энергетика хартияси котибияти ва Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги томонидан Марказий ва Жанубий Осиёда минтақавий энергетик ҳамкорлик бўйича ишчи гуруҳининг 16-йиғилиши онлайн тарзда бўлиб ўтди.
Ҳар йили ўтказиладиган йиғилишни Энергетика вазирлиги ташкиллаштирди ва унга мезбонлик қилди.
Форумда Миллий энергетика идоралари ҳамда вазирликлардан 30 нафар иштирокчи, шунингдек, Марказий Осиёнинг беш давлати, Афғонистон, Мўғулистон ва МДҲ энергетика Кенгашидан электр энергиясини ишлаб чиқариш, узатиш ва тақсимлаш билан шуғулланувчи компаниялар иштирок этди.
2007 йилда ташкил этилган Энергетика соҳасидаги ҳамкорлик бўйича махсус ишчи гуруҳ ҳар йили ёки ҳар икки йилда йиғилиб, минтақадаги энергетика соҳаси мутахассисларини йиғиб, электр энергиясини ишлаб чиқариш, импорт ва экспорт қилиш ҳамда транзит, савдо ва минтақавий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилади.
Бу йилги йиғилишда энергетика соҳасидаги анъанавий ва янги лойиҳалар ҳамда ташаббуслар муҳокама қилинди. Иштирокчилар 2019 йил март ойида бўлиб ўтган сўнгги учрашувдан кейинги даврни ўз ичига олган янгиланишлар, ҳисоботлар ва тақдимотлар билан танишдилар.
Кейинги йиғилишда қайта тикланадиган энергия манбаларининг ўсиб бориши ва уларнинг мавжуд ишлаб чиқариш қувватлари билан ўзаро таъсирининг ҳуқуқий ва техник жиҳатлари билан боғлиқ мавзуларга эътибор қаратиш, шунингдек минтақавий чегаралар орқали энергия тизимларини янада интеграциялашуви шароитида электр энергиясининг транзити билан боғлиқ масалалар бўйича мунозараларни давом эттириш тўғрисида қарор қабул қилинди.

Минэнерго и Секретариат энергетической хартии провели онлайн форум
2 ноября 2020 года секретариат Энергетической хартии и Министерство энергетики Республики Узбекистан провели в режиме онлайн 16-е заседание Целевой группы по региональному энергетическому сотрудничеству в Центральной и Южной Азии.
Министерство энергетики выступило в этом году в качестве принимающей стороны и соорганизатора ежегодного заседания.
Форум собрал 30 участников, представляющих национальные энергетические агентства и министерства, а также компании, занимающиеся производством, передачей и распределением электроэнергии из пяти центральноазиатских государств, Афганистана, Монголии и энергетического совета СНГ.
Целевая группа энергетического сотрудничества, созданная в 2007 году, проводит свои заседания ежегодно или раз в два года, собирая специалистов энергетического сектора из региона, обсуждая производство электроэнергии, ее импорт и экспорт, а также связанные с этим вопросы транзита, торговли и регионального сотрудничества.
В этом году совещание было сосредоточено на своих традиционных задачах, а также новых проектах и инициативах в энергетическом секторе. Участники заслушали обновленную информацию, доклады и презентации, охватывающие период с последнего заседания, состоявшегося в марте 2019 года.
Принято решение на следующем совещании сосредоточиться на темах, связанных с правовыми и техническими аспектами растущего внедрения возобновляемых источников энергии и их взаимодействия с существующими генерирующими мощностями, а также продолжить обсуждение вопросов, связанных с транзитом электроэнергии в контексте дальнейшей интеграции энергосистем через региональные границы.