Энергетика вазирлиги Британиялик инвесторлар учун вебинар ўтказди
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикасининг Буюк Британиядаги элчихонаси билан ҳамкорликда Ўзбекистон энергетика секторидаги жорий ва келгусидаги воқеаларга бағишланган халқаро вебинар ташкил этилди.
«Ўзбекистондаги ўзгаришлар динамикаси: Энергетика соҳасидаги ислоҳотлар ва сармоя киритиш имкониятлари» мавзусидаги вебинар bneIntelliNews халқаро янгиликлар ташкилоти раислигида ўтказилди. Унда Ўзбекистонда фаолият олиб бораётган, шунингдек потенциал сармоядорлар, журналистлар, Буюк Британия ва бошқа мамлакатларнинг йирик банклари ва профессионал хизмат кўрсатиш фирмалари вакиллари иштирок этди.
На мероприятии был рассмотрен ход реформ в энергетическом секторе Узбекистана, имеющих целью построения данной отрасли на основе современной, открытой и рыночной экономики. Участники получили представление об основных возможностях, открывающихся перед международными компаниями и инвесторами.
Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчиси Саид Рустамов кириш сўзида:
«Ўзбекистон коронавирус пандемиясининг салбий оқибатларига қарамай ўз ислоҳотларини давом эттириш тарафдори. Мамлакатимизда фақат шу йўл билангина Ўзбекистоннинг узоқ истиқболга мўлжалланган иқтисодий ва ижтимоий тараққиётини таъминлаш ҳамда унинг 34 миллионлик кучли, асосан ёшлардан иборат аҳолиси яхши яшаши учун имконият яратиб бериш мумкинлигини яхши англайдилар”.
Энергетика вазири ўринбосари Беҳзод Норматов нефтьгаз секторида амалга оширилаётган асосий ислоҳотларни тилга олар экан, Ўзбекистоннинг мавжуд давлат активларини хусусийлаштириш орқали ушбу секторга хусусий коммунал ва ишлаб чиқариш компанияларини жалб қилишга доир саъй-ҳаракатларини тасдиқлади.
«Ўзбекистонда айниқса иқтисодиёт соҳаси, хусусан энергетика секторида кўплаб ўзгаришлар рўй бермоқда. ЁЭК иқтисодий тараққиётнинг локомотиви ҳисобланади. Биз уни айниқса нефть ва газ секторида ислоҳ қилиш бўйича қатор ишларни амалга оширмоқдамиз».
«Яқин орада асосий тармоқлар хусусийлаштирилгани ҳамда хусусий коммунал ва ишлаб чиқариш компаниялари сони ортганининг гувоҳи бўламиз. Аслида кўп нарсалар халқаро молия институтлари ва маслаҳатчилари билан ҳамкорлигимиз асосида рўй беради. Бундан мақсад, биз бошқа мамлакатлар 15 йилда эришган ютуқларга 5 йилда эришмоқчимиз».
Вебинар давомида Б.Норматов шунингдек қуйидагиларни таъкидлаб ўтди:
• Жорий ҳуқуқий ва тартибга солувчи ислоҳотлар, жумладан углеводородлар тўғрисида ягона қонуннинг қабул қилиниши 2023 йилга мўлжалланган. Худди шундай, молиявий ислоҳотлар, асосан табиий газ транспортировкаси/тақсимоти тарифлари соҳасидаги тараққиёт 2024 йилга мўлжалланган.
• Илғор халқаро амалиётга мувофиқ – 2021 йилда табиий газнинг мустақил регулятори яратилади. Шунингдек Корпоратив бошқарув колдекси жорий этилади.
У шунингдек секторда келажакда амалга оширилиши режалаштирилаётган, жумладан рақамлаштириш, инсон омили билан боғлиқ, яшил ва энергия самарадорлиги юқори технологияларни жорий этиш бўйича кенг миқёсли ислоҳотлар ҳақида сўзлаб берди.
МТБ (Маҳсулотни тақсимлаш тўғрисидаги битим) билан боғлиқ қонунчиликни қабул қилиш муддатлари тўғрисидаги саволга жавоб берар экан,  вазир ўринбосари қонунчиликка ўзгартиришлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига киритилгани ва келгусида ҳар қандай ўзгартириш киритилган тақдирда 2021 йилнинг биринчи чорагида кам-кўстлари тўғирланиши кутилаётганини маълум қилди.
Энергетика вазирлиги Ислоҳотларни амалга ошириш бошқармаси раҳбари Баҳром Умарбеков йиғилганларга Ўзбекистон энергетика сектори ҳолати ва амалга оширилаётган ислоҳотлар тўғрисида маълумот берди.
«Ҳозир Ўзбекистон учун муҳим палла. Биз ислоҳотлар ва ДХШ (давлат хусусий шериклиги) лойиҳалари бўйича муҳим одимларни ташламоқдамиз. Ўзбекистон энергетика соҳасига сармоя киритаётган ва уни ривожлантиришда фаол иштирок этаётган инвесторларни олқишлаймиз».
Б.Умарбековнинг тақдимоти давомида қуйидагилар қайд этилди:
• «Миллий электр тармоқлари» ва «Ҳудудий электр тармоқлари» АЖларини янада ислоҳ қилиш давомида иккала субъектдан ҳам электр энергиясини сотиб олиш ва сотиш функциялари олиб ташланади – нархни шакллантириш улгуржи ва чакана бозорларда амалга оширилади.
• Электр энергияси улгуржи ва чакана бозорларини ривожлантириш бўйича режалар 2023/24 йилларга келиб амалга оширилади;
• электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар учун хусусий инвесторларни танлаш бўйича 4 та тендер ўтказилмоқда, шунингдек кучланиши 1000 МВт бўлган шамол электр станциясини яратиш бўйича ACWA Power билан тўғридан тўғри музокаралар олиб борилмоқда;
• таклиф этилаётган Ўзбекистон атом электр станциясининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш ва экологик тадқиқотлар ўтказиш давом эттирилмоқда, улар якунига етгач, кейинги янгиланишлар рўй беради.

Минэнерго проведен вебинар для Британских инвесторов
Министерством энергетики Узбекистана в сотрудничестве с Посольством Республики Узбекистан в Великобритании организован международный вебинар, посвященный текущим и будущим событиям в энергетическом секторе Узбекистана.
Вебинар на тему: «Динамика перемен в Узбекистане: Реформы и возможности инвестирования в сфере энергетики» проведён под председательством международной организации новостей bne IntelliNews. В нём приняли участие работающие в Узбекистане, а также потенциальные инвесторы, журналисты, представители крупнейших банковских и профессиональных сервисных фирм Великобритании и других стран.
На мероприятии был рассмотрен ход реформ в энергетическом секторе Узбекистана, имеющих целью построения данной отрасли на основе современной, открытой и рыночной экономики. Участники получили представление об основных возможностях, открывающихся перед международными компаниями и инвесторами.
Вступительное слово было произнесено Послом Узбекистана в Великобритании Саидом Рустамовым, который отметил:
«Узбекистан привержен продолжению своих реформ, несмотря на негативные последствия пандемии коронавируса. В нашей стране есть четкое понимание того, что только так можно обеспечить долгосрочное экономическое и социальное развитие Узбекистана и обеспечить возможности для хорошей жизни его 34-миллионному сильному, преимущественно молодому населению.
Заместитель министра энергетики Бехзот Нарматов обозначил основные проводимые реформы в нефтегазовом секторе и подтвердил амбиции Узбекистана по внедрению в этот сектор частных коммунальных и производственных компаний путем приватизации существующих государственных активов.
«В Узбекистане многое происходит, особенно в экономической сфере и, в частности, в энергетическом секторе. ТЭК является локомотивом экономического роста. Мы предпринимаем ряд шагов по его реформированию, в том числе в нефтегазовом секторе».
«В ближайшее время мы увидим приватизацию основных отраслей и рост числа частных коммунальных и производственных компаний. На самом деле многое будет происходить на основе нашего сотрудничества с международными финансовыми институтами и консультантами. Цель в том, что мы хотим добиться за 5 лет того, что было сделано в других странах за 15 лет».
В ходе вебинара Б.Нарматов также отметил следующее:
• Текущие правовые и регуляторные реформы, включая создание единого закона об углеводородах, запланированы на 2023 год. Аналогичным образом, прогресс в области финансовых реформ, главным образом в области тарифов на транспортировку/распределение природного газа, намечен на 2024 год.
• В соответствии с передовой международной практикой – в 2021 году будет создан независимый регулятор природного газа. Также будет введен Кодекс корпоративного управления.
Он также рассказал о будущих запланированных реформах сектора, включая цифровизацию, крупные реформы человеческого капитала и внедрение зеленых и энергоэффективных технологий.
Отвечая на вопрос о сроках принятия законодательства, связанного с СРП (Соглашение о разделе продукции), замминистра подтвердил, что проект изменений в законодательство уже внесен в Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан и, при условии внесения любых дальнейших изменений, как ожидается, будет окончательно доработан в первом квартале 2021 года.
Бахром Умарбеков, руководитель Управления реализации реформ Министерства энергетики, проинформировал присутствующих о состоянии энергетического сектора Узбекистана и проводимых реформах.
«Это очень значимое время для Узбекистана. Мы делаем большие шаги в наших реформах и в наших проектах ГЧП (государственно-частного партнерства). Мы приветствуем инвесторов, которые приходят и инвестируют в энергетику Узбекистана, принимают активное участие в ее развитии».
В презентации Б.Умарбекова было отмечено:
• В ходе дальнейшего реформирования АО «Национальные электрические сети» и АО «Региональные электрические сети» функции купли-продажи электроэнергии будут сняты с обоих субъектов – ценообразование будет происходить на оптовом и розничном рынках.
• Планы развития оптового рынка электроэнергии и розничного рынка электроэнергии будут реализованы к 2023/24 году;
• Ведутся 4 тендера на отбор частных инвесторов на проекты по выработке электроэнергии, а также прямые переговоры с ACWA Power для создания ветроэлектростанции мощностью 1000 МВт;
• Технико-экономическое обоснование и экологические исследования для предлагаемой атомной электростанции Узбекистана продолжаются, и после их завершения последуют дальнейшие обновления.