Энергетика вазирлиги Британиялик инвесторлар учун вебинар ўтказди
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикасининг Буюк Британиядаги элчихонаси билан ҳамкорликда Ўзбекистон энергетика секторидаги жорий ва келгусидаги воқеаларга бағишланган халқаро вебинар ташкил этилди.
«Ўзбекистондаги ўзгаришлар динамикаси: Энергетика соҳасидаги ислоҳотлар ва сармоя киритиш имкониятлари» мавзусидаги вебинар bneIntelliNews халқаро янгиликлар ташкилоти раислигида ўтказилди. Унда Ўзбекистонда фаолият олиб бораётган, шунингдек потенциал сармоядорлар, журналистлар, Буюк Британия ва бошқа мамлакатларнинг йирик банклари ва профессионал хизмат кўрсатиш фирмалари вакиллари иштирок этди.
На мероприятии был рассмотрен ход реформ в энергетическом секторе Узбекистана, имеющих целью построения данной отрасли на основе современной, открытой и рыночной экономики. Участники получили представление об основных возможностях, открывающихся перед международными компаниями и инвесторами.
Ўзбекистоннинг Буюк Британиядаги элчиси Саид Рустамов кириш сўзида:
«Ўзбекистон коронавирус пандемиясининг салбий оқибатларига қарамай ўз ислоҳотларини давом эттириш тарафдори. Мамлакатимизда фақат шу йўл билангина Ўзбекистоннинг узоқ истиқболга мўлжалланган иқтисодий ва ижтимоий тараққиётини таъминлаш ҳамда унинг 34 миллионлик кучли, асосан ёшлардан иборат аҳолиси яхши яшаши учун имконият яратиб бериш мумкинлигини яхши англайдилар”.
Энергетика вазири ўринбосари Беҳзод Норматов нефтьгаз секторида амалга оширилаётган асосий ислоҳотларни тилга олар экан, Ўзбекистоннинг мавжуд давлат активларини хусусийлаштириш орқали ушбу секторга хусусий коммунал ва ишлаб чиқариш компанияларини жалб қилишга доир саъй-ҳаракатларини тасдиқлади.
«Ўзбекистонда айниқса иқтисодиёт соҳаси, хусусан энергетика секторида кўплаб ўзгаришлар рўй бермоқда. ЁЭК иқтисодий тараққиётнинг локомотиви ҳисобланади. Биз уни айниқса нефть ва газ секторида ислоҳ қилиш бўйича қатор ишларни амалга оширмоқдамиз».
«Яқин орада асосий тармоқлар хусусийлаштирилгани ҳамда хусусий коммунал ва ишлаб чиқариш компаниялари сони ортганининг гувоҳи бўламиз. Аслида кўп нарсалар халқаро молия институтлари ва маслаҳатчилари билан ҳамкорлигимиз асосида рўй беради. Бундан мақсад, биз бошқа мамлакатлар 15 йилда эришган ютуқларга 5 йилда эришмоқчимиз».
Вебинар давомида Б.Норматов шунингдек қуйидагиларни таъкидлаб ўтди:
• Жорий ҳуқуқий ва тартибга солувчи ислоҳотлар, жумладан углеводородлар тўғрисида ягона қонуннинг қабул қилиниши 2023 йилга мўлжалланган. Худди шундай, молиявий ислоҳотлар, асосан табиий газ транспортировкаси/тақсимоти тарифлари соҳасидаги тараққиёт 2024 йилга мўлжалланган.
• Илғор халқаро амалиётга мувофиқ – 2021 йилда табиий газнинг мустақил регулятори яратилади. Шунингдек Корпоратив бошқарув колдекси жорий этилади.
У шунингдек секторда келажакда амалга оширилиши режалаштирилаётган, жумладан рақамлаштириш, инсон омили билан боғлиқ, яшил ва энергия самарадорлиги юқори технологияларни жорий этиш бўйича кенг миқёсли ислоҳотлар ҳақида сўзлаб берди.
МТБ (Маҳсулотни тақсимлаш тўғрисидаги битим) билан боғлиқ қонунчиликни қабул қилиш муддатлари тўғрисидаги саволга жавоб берар экан,  вазир ўринбосари қонунчиликка ўзгартиришлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатига киритилгани ва келгусида ҳар қандай ўзгартириш киритилган тақдирда 2021 йилнинг биринчи чорагида кам-кўстлари тўғирланиши кутилаётганини маълум қилди.
Энергетика вазирлиги Ислоҳотларни амалга ошириш бошқармаси раҳбари Баҳром Умарбеков йиғилганларга Ўзбекистон энергетика сектори ҳолати ва амалга оширилаётган ислоҳотлар тўғрисида маълумот берди.
«Ҳозир Ўзбекистон учун муҳим палла. Биз ислоҳотлар ва ДХШ (давлат хусусий шериклиги) лойиҳалари бўйича муҳим одимларни ташламоқдамиз. Ўзбекистон энергетика соҳасига сармоя киритаётган ва уни ривожлантиришда фаол иштирок этаётган инвесторларни олқишлаймиз».
Б.Умарбековнинг тақдимоти давомида қуйидагилар қайд этилди:
• «Миллий электр тармоқлари» ва «Ҳудудий электр тармоқлари» АЖларини янада ислоҳ қилиш давомида иккала субъектдан ҳам электр энергиясини сотиб олиш ва сотиш функциялари олиб ташланади – нархни шакллантириш улгуржи ва чакана бозорларда амалга оширилади.
• Электр энергияси улгуржи ва чакана бозорларини ривожлантириш бўйича режалар 2023/24 йилларга келиб амалга оширилади;
• электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар учун хусусий инвесторларни танлаш бўйича 4 та тендер ўтказилмоқда, шунингдек кучланиши 1000 МВт бўлган шамол электр станциясини яратиш бўйича ACWA Power билан тўғридан тўғри музокаралар олиб борилмоқда;
• таклиф этилаётган Ўзбекистон атом электр станциясининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш ва экологик тадқиқотлар ўтказиш давом эттирилмоқда, улар якунига етгач, кейинги янгиланишлар рўй беради.

Uzbekistan’s Ministry of Energy hosts international webinar on current and future developments in the country’s energy sector
• Uzbekistan’s Ministry of Energy hosts international webinar on current and future developments in the country’s energy sector
The Ministry of Energy of Uzbekistan is pleased to announce it recently held an international webinar on current and future developments in Uzbekistan’s energy sector.
The webinar - ‘Powering Change in Uzbekistan’ - was hosted and moderated by international news organisation bne IntelliNews and organised by the Ministry of Energy, in collaboration with the Embassy of the Republic of Uzbekistan to the United Kingdom. It was attended by current and potential investors, journalists, and representatives from major banking and professional service firms in the UK and internationally.
The event explored current and future developments in the energy sector as Uzbekistan pursues its goal of a modern, open and market-based economy. Attendees gained valuable insight into the changes, goals and, critically, major opportunities opening up for international companies and investors.
The opening address was given by Said Rustamov, Uzbekistan Ambassador to the UK who confirmed:
"Uzbekistan is committed to continuing its reforms despite the negative consequences of the coronavirus pandemic. There is a clear understanding in Uzbekistan that this is the only way to ensure the long-standing economic and social development of Uzbekistan and provide opportunities for a good life to its 34 million strong, predominantly young population.
"Reforms in Uzbekistan are irreversible and are an integral part of the New Uzbekistan".
Webinar speakers included:
• Bekhzot Narmatov Deputy Minister of Energy, Uzbekistan
• Bakhrom Umarbekov Deputy Director, Reforms Implementation Office, Uzbekistan
• Nigora Ibadova Advisor to the Chairman, Enter Engineering
• Tom Teerlynck Vice President, ACWA Power (Saudi Arabia)
• Shozey Jafferi Advisor, UK Department of International Trade
• Inna Oleinik Head of Corporate Coverage CIS, Deutsche Bank
Bekhzot Narmatov, Deputy Minister of Energy outlined the major ongoing reforms to the oil and gas sector and confirmed Uzbekistan’s ambitions to introduce private utility and production companies into the sector via the privatisation of existing state assets.
“There are a lot of things going on in Uzbekistan, especially in the economic sphere and on top of that in the energy sector. The energy sector is the locomotive of economic growth and without energy it’s hard for the economy to grow. We’re taking a number of steps to reform it, including in the oil and gas sector.
“In the near future we will see the privatisation of the main sectors and private utility and production companies. In fact, many things will come as long as we are prepared to cooperate and work with international financial institutions and consultants. The challenge is that we want to achieve something that has been done in other countries in 15 years, in five years.”
Mr. Narmatov confirmed:
• Ongoing legal and regulatory reforms - including creation of a Single Law on Hydrocarbons - are on schedule for 2023 completion. Similarly, progress on financial reforms, chiefly re: tariffs for transportation/distribution of natural gas, is on course for 2024 completion
• In line with international best practice – 2021 will see an independent natural gas regulator established. A corporate governance code will also be introduced
He also outlined future planned sector reforms, including digitisation, major human capital reforms and the introduction of green and energy efficient technologies.
In answer to a question about the timeframe for the adoption of legislation related to PSAs, the Deputy Minister confirmed draft changes to the legislation have been submitted to the Senate and, subject to any further changes, is expected to be finalised in Q1 2021.
Bakhrom Umarbekov, Head, Reforms Implementation Office updated attendees on the state of the power sector in Uzbekistan and ongoing reforms.
“These are very exciting times for Uzbekistan. We’re making big steps in our reforms and in our PPP projects. We welcome investors to come and invest in Uzbekistan’s power sector and take an active part in developing it.”
Mr. Umarbekov confirmed:
• Further reforms of JSC National Electric Networks and JSC Regional Electric Networks - the buying and selling of electricity functions will be removed from both entities;
• Plans for the wholesale power market, and retail power market - to be operational - by 2023/24;
• Negotiations are ongoing for several power projects, including with ACWA Power for a 1,000 MW wind power plant; and
• Feasibility and environmental studies for Uzbekistan’s proposed nuclear power plant are ongoing with further updates to follow once completed