Тендеролди сараловидан ўтган инвесторларга Таклиф сўровномалари юборилди
Малакавий танловдан ўтган 12 та инвесторга Қорақалпоғистонда қуввати 100 МВт бўлган шамол электр станциясини қуриш ва ишлатиш учун тендер танлови бўйича ўз таклифларини тақдим этиш учун Таклиф сўровномалари юборилди.
Ўзбекистон ҳукумати электр энергиясига бўлган ўсиб бораётган эҳтиёжни қондириш ва миллий даражада белгиланган барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун 2030 йилга қадар 3 ГВт гача шамол энергияси қувватини ривожлантириш стратегиясини амалга оширмоқда. Ушбу ташаббус доирасида мамлакат ҳукумати Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг кўмаги билан давлат-хусусий шериклик доирасида қуввати 1 ГВт гача бўлган шамол энергетикаси лойиҳаларини ривожлантириш дастурини бошлади.
Ушбу Дастур доирасида Қорақалпоғистон Республикасининг Қораўзак туманида жойлашган шамол электр станцияси учун мустақил электр ишлаб чиқарувчини танлаш бўйича тендер амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, шамол энергетикасининг умумий қуввати 300 МВт бўлган катта ҳажмдаги лойиҳани ишлаб чиқиш режалаштирилган бўлиб, шундан қолган 200 МВт қувватни ишлаб чиқариш учун ҳам тендер шартлари ташкил этилади.
Тендер жараёни Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Молия вазирлиги ҳузуридаги давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги томонидан ЕТТБ кўмагида амалга оширилмоқда.
Энергетика вазирлигининг расмий веб-сайтида Лойиҳа тўғрисида эълон қилинганидан сўнг, Тендер коммиссиясига 70 та ариза келиб тушди ва уларнинг рўйхати 2020 йил 20 май куни эълон қилинди.
2021 йил 10 мартида лойиҳа учун малакали шартлардан ўтган иштирокчиларнинг 12 та инвестор рўйхати эълон қилинди, лойиҳани амалга ошириш гуруҳи бугун 22 майда ушбу 12 та компанияга таклифлар сўрови юборилди:

Uzbekistan Wind Program
In order to meet the power demand and to work towards the Nationally Determined Contribution (“NDC”) objectives, Government of Uzbekistan (“GOU”) is implementing a strategy to deploy up to 3 GW of wind power capacity by 2030. As part of this initiative, GOU has launched a program for the development of wind power projects, with support from the European Bank for Reconstruction and Development (“EBRD”) for a capacity of up to 1GW under public-private partnership (“PPP”) modality.
Through the current tender process to select an independent power producer, GOU wishes to advance the Project, at a site situated in the Qorao’zak district of Karakalpakstan in the Republic of Uzbekistan. GOU intends to develop the broader area with a total wind power capacity of 300 MW, with subsequent competitive bidding aimed at procuring remaining 200 MW.
The tender process is implemented by Ministry of Energy (“MOE”), Ministry of Investment and Foreign Trade (“MIFT”) and Public-Private Partnership Development Agency under the Ministry of Finance (PPPDA), with support from EBRD.
The Tender Committee after a public announcement regarding the Project on MOE’s official webpage through a request for EOI received 70 successful EOI submissions and published this list on May 20, 2020, on MOE’s official webpage.
Following the shortlisting of prequalified bidders for the Project which was announced on 10 March 2021, the Project Implementation Unit has shared the Request for Proposals (RFP) with the 12 prequalified bidders on 22 May 2021.
The invitation to submit the proposals in response to the RFP will be exclusively communicated to the following 12 Prequalified Bidders as listed below (in alphabetical order):
1) Abu Dhabi Future Energy Company – Masdar
2) China Hua Neng Group Hong Kong Limited
3) China Power International Holding Limited
4) China Three Gorges South Asia Investment Limited
5) Consortium of AC Renewables International Pte Limited and UPC Renewables Limited
6) Consortium of Yildizlar Construction and Trade Inc., Mingyang Smart Energy Group, Energo Pro AS, and Ipak Yo’li Financial Advisory LLC
7) Enel Green Power SpA
8) International Company for Water and Power Projects (ACWA Power)
9) Korea Electric Power Corporation (KEPCO)
10) Total Eren S.A.
11) Toyota Tsusho Corporation
12) Voltalia
The Government of Uzbekistan acknowledges the contribution of the Government of Japan and EBRD shareholders, as the donors of the technical assistance supporting the Project.