Хоразм, Наманган ва Бухоро вилоятларида 3 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш учун инвесторлар танловида таклиф сўрови босқичи бошланди
• Хоразм, Наманган ва Бухоро вилоятларида 3 та қуёш фотоэлектр станциясини қуриш учун инвесторлар танловида таклиф сўрови босқичи бошланди
Энергетика вазирлиги ва “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ Ўзбекистонда электр энергиясини ишлаб чиқаришни ошириш мақсадида ўтказаётган тендерлардан навбатдагисида таклиф сўрови (Request for proposal - RFP) босқичи бошланганлигини эълон қилади.
Тендер Халқаро молия корпорацияси техник кўмагида Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги томонидан ўтказилмоқда.
Тендер Бухоро (250 МВт), Наманган (150 МВт) ва Хоразм (100 МВт) вилоятларидаги умумий қуввати 500 МВт бўлган 3 та станцияни ўз ичига олади. Ғолиб бўлган инвестор қуёш фотоэлектр станциясини лойиҳалаш, молиялаштириш, ишлатиш, сақлаш ва шартнома муддати охирида станцияни топшириш ёки бузиб беришни амлга оширади. Бухоро шаҳридаги станцияда 2 соат давомида 63 МВтдан жами 125 МВт.соат электр энергияси бероладиган энергия сақлаш аккумулятор тизимини қуриш ҳам белгиланган.
2022 йил 30 март куни ушбу тендернинг биринчи босқичи “талабларга мувофиқлик” тугаб, ундан ўтган  иштирокчиларнинг рўйхати эълон қилинган. Энди таклиф сўрови босқичи ҳужжатлари талабларга мувофиқлик босқичидан ўтган 11 нафар иштирокчига (алифбо тартибида) улашилади:
1. Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar (БАА) – Йирик ҚФЭС
2. Alarko Holding AS (Туркия) – Ўрта ҚФЭС
3. Elsewedy Electric S.A.E. (Миср) – Ўрта ҚФЭС
4. GD Power – Powerchina Consortium (ХХР) – Йирик ҚФЭС
5. International Company for Water and Power Projects - ACWA Power (Саудия Арабистони) – Йирик ҚФЭС
6. Jinko Power Technology Co. Ltd. (ХХР) – Йирик ҚФЭС
7. Nebras Power QPSC (Қатар) – Йирик ҚФЭС
8. ReNew Power Private Limited - Ajlan & Bros Energy Company Консорциум компания (Ҳиндистон ва Саудия арабистони) – Йирик ҚФЭС
9. Solarpack Corporación Tecnológica S.A. (Испания) – Йирик ҚФЭС
10. TBEA Xinjiang SunOasis Co. (ХХР) – Йирик ҚФЭС
11. Voltalia SA (Франция) – Кичик ҚФЭС
Бу танловда аввал Бухоро вилоятида станциясига ғолиб инвесторни топиш учун, малакаси етарли бўлган (Йирик ҚФЭС белгили) иштирокчилардан тушган таклифлар қаралади. Бухоро вилоятидаги станцияни қуриш ҳуқуқини ютган инвестор Наманган вилоятидаги станция (ўрта) учун танловда иштирок этолмайди. Унда Бухорода станцияни ютолмаган ва ўрта станция қуришга малакаси етарли деб топилган инвесторлар иштирок этаолади. Ҳудди аввалгидаги каби, Наманган станциясини ютган инвестор Хоразм вилоятидаги станция учун инвестор танловида иштирок этолмайди. Бундай бўлиниш уччала станция қурилиши бир инвестор қўлига йиғилса ва у инвестор муаммога учраса, уччала лойиҳа бирданига муаммоли бўлиб қолишини олдини олиш учун қилинди.
Танлов иштирокчилари RFP тақдим этиш муддати 2022 йил 10 октябрь куни Тошкент вақти билан соат 16:00да эканлигини инобатга олишлари керак.
Агар ҳужжатни юклаб олишда қийинчиликларга дуч келсангиз, қуйидаги манзилларга мурожаат қилишингиз мумкин:

Начат этап Запроса на подачу предложений (RFP) на строительство 3-х солнечных фотоэлектрических станций в Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях
• Начат этап Запроса на подачу предложений (RFP) на строительство 3-х солнечных фотоэлектрических станций в Бухарской, Наманганской и Хорезмской областях
Министерство энергетики и АО «Национальные электрические сети Узбекистана» объявляют о начале второго тендерного этапа Запрос на подачу предложений (RFP), проводимого с целью увеличения мощностей по производству электроэнергии в Узбекистане.
Тендер проводится Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли и Агентством по развитию государственно-частного партнерства при Министерстве финансов, при технической поддержке Международной финансовой корпорации.
Тендер включает в себя 3 электростанции общей мощностью 500 МВт в Бухарской (250 МВт), Наманганской (150 МВт) и Хорезмской (100 МВт) областях. Победитель, должен будет проектировать, финансировать, эксплуатировать, обслуживать и передать или демонтировать электростанцию по окончанию периода действия соглашения. Также, электростанция в Бухарской области включает в себя строительство аккумуляторной системы накопления электроэнергии (батареи), мощностью 63 МВт на 2 часа, которая будет выдавать суммарно 125 МВтч электроэнергии.
30 марта 2022 года завершился первый этап тендерного отбора Запрос на предквалификацию (RFQ), по итогам которого был объявлен список квалифицированных участников и приглашенных на следующий этап. Тендерная документация Запроса на подачу предложений (RFP) будет направлена следующим 11 квалифицированным участникам торгов (в алфавитном порядке):
1. Abu Dhabi Future Energy Company PJSC – Masdar (ОАЭ) – Большая ФЭС
2. Alarko Holding AS (Турция) – Средняя ФЭС
3. Elsewedy Electric S.A.E. (Египет) – Средняя ФЭС
4. GD Power – Powerchina Consortium (КНР) – Большая ФЭС
5. ACWA Power Company (Саудовская Аравия) – Большая ФЭС
6. Jinko Power Technology Co. Ltd. (КНР) – Большая ФЭС
7. Nebras Power QPSC (Катар) – Большая ФЭС
8. ReNew Power Private Limited - Ajlan & Bros Energy Company Консорциум компаний (Индия и Саудовская Аравия) – Большая ФЭС
9. Solarpack Corporación Tecnológica S.A. (Испания) – Большая ФЭС
10. TBEA Xinjiang SunOasis Co. (КНР) – Большая ФЭС
11. Voltalia SA (Франция) – Малая ФЭС
Участники торгов должны принять к сведению, что крайний срок подачи предложений – 10 октября 2022 года, 16:00 по ташкентскому времени.
Если у вас возникли проблемы со скачиванием документа или доступом в виртуальную комнату данных, вы можете обратиться по следующим адресам: