G‘uzor tumanida 300 MVt quvvatli quyosh fotoelektr stansiyasi uchun investor tanlovining takliflar so‘rovi bosqichi boshlandi
• G‘uzor tumanida 300 MVt quvvatli quyosh fotoelektr stansiyasi uchun investor tanlovining takliflar so‘rovi bosqichi boshlandi
Energetika vazirligi va “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ Qashqadaryo viloyatining G‘uzor tumanida quyosh fotoelektr stansiyasini qurish uchun mustaqil elektr energiyasi ishlab chiqaruvchilarni (investor) tanlash bo‘yicha tenderning takliflar so‘rovi (RFP) bosqichi boshlanganligini eʼlon qiladi.
Tanlov komissiyasi tarkibiga Energetika vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” AJ, Moliya vazirligi, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi vakillari kiradi.
Tender hujjatlari Osiyo taraqqiyot bankining xalqaro maslahatchilari ko‘magida ilg‘or xorijiy tajribalar asosida tayyorlangan. Tenderning birinchi bosqichida minimal malaka shartlariga javob bergan 8 ta kompaniya va konsorsiumdan bu bosqichda texnik-tijoriy takliflar taqdim etishi so‘raladi.
Loyiha G‘uzor tumanidagi 300 MVt quvvatga ega quyosh fotoelektr stansiyasi va 1 soat davomida 75 MVt quvvat beradigan energiya saqlash tizimi (akkumulyator)ni o‘z ichiga oladi.
Tenderda g‘olib bo‘ladigan investor quyosh fotoelektr stansiyasini loyihalaydi, moliyalashtiradi, ishlatadi va shartnoma muddati oxirida stansiyani topshiradi yoki buzib yerni avvalgi holiga qaytaradi.

Launch of the request for proposal (RFP) stage of investor selection for a new Solar PV project in Guzar district
• Launch of the request for proposal (RFP) stage of investor selection for a new Solar PV project in Guzar district
In December 2, 2022 The Ministry of Energy and JSC “National Electric Grids of Uzbekistan” has announced the launch of Request for Proposal (RFP) stage of a tender to select independent power producers to develop the Project in Guzar district of Kashkadarya Region.
The Tender Commission consists of the representatives of the Ministry of Energy, the Ministry of Investments and Foreign Trade, JSC “National Electric Grids of Uzbekistan”, the Ministry of Finance and its Public-Private Partnership Development Agency.
The tender documents were prepared by international consultants provided by ADB using their international skills. 8 prequalified bidders will be requested to submit their technical and commercial proposals.
The Project includes a PV power plant with capacity of 300 MWac in Guzar and a battery energy storage system (BESS) with a capacity of 75 MW / 75 MWh. The winning bidder is expected to design, finance, operate, maintain, and transfer the Project.